2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyróżnienie za Wiersz Roku 2017

Ocena: 0
673

Juliusz Erazm Bolek odebrał we wtorek w Warszawie wyróżnienie za Wiersz Roku 2017, przyznane za jego poemat "Corrida", opowiadający o śmierci Grzegorza Przemyka. Wyróżnienie przyznał mu Związek Pisarzy Katolickich.

fot. Pixabay.com

We wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. 

"Corrida" Juliusza Erazma Bolka została wyróżniona przez Związek Pisarzy Katolickich tytułem Wiersza Roku 2017 za – jak wyjaśnił na wtorkowym spotkaniu w warszawskim Klubie Księgarza prezes Związku Miłosz Kamil Manasterski – "znakomitą jakość poetycką tego utworu i za to, że realizuje postulaty, które dla Związku Pisarzy Katolickich są ważne". 

– A dla nas ważne jest nie tylko, by poezja była wysokiej jakości artystycznej, by była dobrze napisana. Ważne jest też to, o czym jest ta poezja, czego dotyka. Ważne jest, z naszej perspektywy, by poeci – nie unikając swoich spraw osobistych czy doświadczeń – potrafili spojrzeć na świat w szerszym kontekście, w kontekście wartości takich jak chrześcijaństwo, wartości narodowe, patriotyczne, wolność i poświęcenie dla wolności, która nie jest nam dana na zawsze – dodał.

Jak podkreślił Manasterski, ten poemat nam o tym przypomina. – Ten poemat dzisiaj brzmi, właśnie w 2017 roku, w sposób niezwykle mocny. Autor z jednej strony w tym tekście porusza się jak dokumentalista, a z drugiej strony precyzyjnie i znakomicie gra emocjami. (...) To też dla nas ważne – by poezja była w kontakcie z emocjami, żeby to nie była tylko gierka intelektualna, gra skojarzeń albo zabawa – argumentował.

Manasterski zwrócił także uwagę na to, że wybranie poematu Bolka jest – prócz chęci docenienia go – złożeniem ukłonu, hołdu w stronę jego bohaterów. – Pośrednio chcemy ich tą nagrodą uhonorować – podkreślił.

Poemat "Corrida" Juliusza Erazma Bolka – jak informuje ZPK – powstał na podstawie "tragicznych losów poety Grzegorza Przemyka i Jego matki, również poetki, Barbary Sadowskiej, znanej z walki o wolność z komunistycznym systemem PRL". Utwór opowiada o "wielowymiarowej strasznej tragedii", która dotyczy nie tylko zamordowanego Grzegorza Przemyka i jego matki. Zdaniem poety tragedia dotknęła też ludzi, którzy w wyniku przypadku zostali wplątani w sytuację oraz tych, którzy próbowali dochodzić prawdy i za to byli prześladowani. 

– To nie jest tylko tragedia PRL-u, ale też tragedia wolnej Polski, która mimo tego, że minęło już 30 lat, wciąż nie potrafiła wyegzekwować sprawiedliwości – skomentował nagrodzony.

Jak mówił "to poemat o walce zła z dobrym: jak zło potrafi wszystkim zakręcić". – Napisałem to, bo musiałem się zmierzyć z historią Przemyka i Sadowskiej. Ona budzi we mnie silne emocje. Nie byłem w stanie uwolnić się od tej historii – dodał.

Poemat nie miał być długim utworem, ale przez kilkanaście miesięcy się rozrastał, ponieważ w autorze – jak mówił – "niecodziennie coś wybuchało". Początkowo miał mieć też tytuł "Prawo do śmiechu", ponieważ – zdaniem autora – poprzedni opresyjny system "reglamentował prawo do śmiechu". Ostatecznie poemat opisany jest słowem Corrida, ponieważ Grzegorz Przemyk – tak jak byk na Corridzie – jako jedyny nie wiedział, co się z nim stanie. – Wiedzieli wszyscy, tylko nie on – skomentował Bolek.

Utwór rozpoczyna się dialogiem Sadowskiej z ubekiem – "oficerem wymiaru opresji" – który usiłuje przekonać kobietę, by zaprzestała swojej działalności.

Juliusz Erazm Bolek – urodzony w 1964 roku, cztery lata po Przemyku – to, jak podaje ZPK, "pisarz, poeta, twórca plakatów i afiszy literackich, także laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO". Wydał kilkanaście książek, z których najważniejszym jest tom wierszy "Abracadabra". Najbardziej znanym jego utworem jest poemat "Sekrety życia" przetłumaczony na kilkadziesiąt języków.

Związek Pisarzy Katolickich to stowarzyszenie nawiązujące do tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie – nie istniejącej w latach PRL. Związek m.in. promuje i popularyzuje literaturę o wartościach chrześcijańskich i humanistycznych.

Wyróżnienie za Wiersz Roku przyznano po raz pierwszy.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter