Mieszko I, Zawisza Czarny, Stańczyk, Jan III Sobieski, Maria Skłodowska-Curie, Adam Mickiewicz, miś Wojtek. To niektóre z postaci historycznych prezentowanych podczas dorocznego Orszaku Dziejów.
fot. Paweł Kula/Fundacja Orszak DziejówBarwny korowód na Krakowskim Przedmieściu i placu Zamkowym w Warszawie, spektakle teatralne, gry historyczne i polonez na setki par – to nie jedyne atrakcje przygotowane przez organizatorów wydarzenia. Orszak Dziejów jest niekonwencjonalnym sposobem na poznawanie historii Polski poprzez osobiste spotkanie z postaciami historycznymi w staromiejskim otoczeniu, w poczuciu wspólnotowo przeżywanej radości i dumy narodowej. Odtwórcy ról historycznych występują w strojach z epoki, znają i opowiadają dzieje i zasługi odgrywanej postaci, wręcz się z nimi utożsamiając, pozują do fotografii i wręczają widzom wizytówki z notką biograficzną w języku polskim i angielskim.
ZDJĘCIE Z PATRONEM
– Czy możemy sobie zrobić z panem zdjęcie? Nasz syn chodzi do szkoły imienia Jana Kasprowicza i nigdy nie miał okazji spotkać patrona – słyszy Henryk, odtwórca roli poety. – Nie wiedziałem, że zegarki Patek Philippe to dzieło polskiego zegarmistrza i powstańca listopadowego – przyznaje jeden z uczestników, prosząc o wizytówkę Antoniego Patka, który przyciąga do siebie wspaniałą zegarmistrzowską konstrukcją kilkunastu zębatek. – Czy chciałaby pani przyjść do naszego przedszkola im. Marii Konopnickiej i poczytać dzieciom „O krasnoludkach i sierotce Marysi?” – to pytanie jest kierowane do Justyny, odtwórczyni roli autorki „Roty”.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 36 (981), 08 września 2024 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 13 września 2024