20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wycieczka do Rosji

Ocena: 0
1331

Festiwal Filmów Rosyjskich okazał się swego rodzaju artystyczną wycieczką do Rosji, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie.

Scena z filmu „Insight”

Przypomnijmy, że w czasach komunizmu Zachód utrzymywał kontakty kulturalne z ZSRR szczególnie poprzez wymianę filmową. W PRL-u repertuar kin kształtowany był na zasadzie parytetu pozycji polskich, radzieckich, z demoludów i zachodnich. Pisałem już w „Idziemy”, że w ten sposób polscy widzowie byli nieźle zorientowani, co dzieje się w światowym kinie. Po rozpadzie ZSRR owa perspektywa stała się nieaktualna, bowiem w repertuarze kin rzadko pojawiają się filmy rosyjskie, podobnie jak z bratnich niegdyś demoludów. Można je oglądać na specjalnych przeglądach i festiwalach oraz czasami w kinach studyjnych.

Na tegorocznym FFR zaprezentowano zestawy fabularnych i dokumentalnych filmów konkursowych oraz innych sekcji. Nie oglądaliśmy filmów wybitnych, ale zestaw utworów fabularnych okazał się ciekawy pod względem poznawczym. Pozwolił bowiem poznać stosunek autorów do rzeczywistości postkomunistycznej Rosji. W zanurzonych w realiach utworach nie odczuwaliśmy politycznej propagandy, autorzy starali się raczej znaleźć sposób pokazania społecznych i moralnych konfliktów w postkomunistycznej rzeczywistości.

W nagrodzonym Grand Prix „Uczniu” Kiryła Sieriebriennikowa (wcześniej nagroda w Cannes) bohaterem jest nastoletni uczeń, który pod wpływem zewnętrznych bodźców zła zamienia się w terroryzującego kolegów i nauczycieli potworka. Zło kusi także ludzi w nagrodzonej „Zoologii” Iwana Twierdowskiego. Samotnej, mieszkającej z matką, pogardzanej przez upiorne koleżanki księgowej z prowincjonalnego zoo wyrasta nagle zwierzęcy (diabelski?) ogon. Wzbudza to poruszenie i przerażenie lekarzy, mieszkańców i matki bohaterki. Zaskakuje niesamowite zakończenie filmu.


„Uczeń”

Interesującym dramatem okazał się nagrodzony „Insight” Aleksandra Kotta, poruszająca historia tracącego wzrok młodego mężczyzny, którym uparcie opiekuje się zamężna pielęgniarka. Publiczność nagrodziła w plebiscycie „Windykatora” Aleksego Krasowskiego, świetnie skonstruowany i zagrany dramat tytułowego odzyskiwacza długów, który w ciągu jednej nocy w wyniku nagonki traci pracę i majątek. W bardziej lub mniej udanych pozostałych filmach festiwalowych zawsze można było odnaleźć obraz konfliktów moralnych i społecznych w odniesieniu do tradycji kultury rosyjskiej.

 

X Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik”, Warszawa, kina Luna, Iluzjon i Elektronik, 3-13 listopada

Mirosław Winiarczyk
fot. arch. FFR

Idziemy nr 48 (582), 27 listopada 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter