29 stycznia
sobota
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspomnienie buntu

Ocena: 0
1197

Obok amerykańskich filmów wzorowanych na hollywoodzkiej klasyce powstają utwory krytycznie oceniające tamtą rzeczywistość. Przykładem jest „Amerykańska sielanka”, ekranizacja głośnej powieści Philipa Rotha w reżyserii brytyjskiego aktora Evana McGregora, grającego główną rolę.

fot. Richard Foreman Jr

Jest rzeczą dziwną, że film ten został krytycznie przyjęty przez polską krytykę opiniotwórczą. „Gazeta Wyborcza” w zapowiedziach repertuarowych dała filmowi tylko dwie gwiazdki na sześć, co zmusza do zastanowienia, bo to przecież pisarz bliski sercu redakcji. Wyjaśnienie tego faktu wydaje się jednak proste.

Autorzy dobrze zrealizowanej ekranizacji opowiadają, w ślad za książką, historię porządnego amerykańskiego małżeństwa, które w latach 60. przeżywa dramat buntującej się nastoletniej córki. Levov pochodzi z zamożnej, ortodoksyjnej żydowskiej rodziny i jako wykształcony właściciel odziedziczonej po ojcu fabryki rękawiczek poślubia po wojnie miejscową miss, pannę, dla odmiany, z rodziny chrześcijańskiej. Ich córka Merry uczy się bardzo dobrze i mimo wady wymowy rokuje nadzieje na przyszłość. Jednak w miarę narastania rewolucji obyczajowej i protestów przeciw wojnie w Wietnamie córka z niezrozumiałych powodów zaczyna buntować się przeciw rodzicom i w końcu ucieka z domu. Levov rozpoczyna poszukiwania dziewczyny, oskarżonej o bombowy zamach terrorystyczny, w którym zginęły niewinne osoby. Znajduje córkę, ale prawda okazuje się przerażająca.

Zbuntowana Merry przystąpiła do kierowanej przez podejrzane osoby grupy terrorystycznej, która, opętana ideologią komunistyczną, wydała bezwzględną wojnę Ameryce. Okazało się, że protest przeciwko wojnie w Wietnamie i inne tego typu frazesy były tylko pretekstem, w istocie bowiem chodziło o fanatyczną i destrukcyjną walkę z Ameryką.

Wymowa „Amerykańskiej sielanki” jest w tym sensie jednoznaczna. I tu należy szukać niechęci rodzimych środowisk lewicujących do tego filmu, psującego, jak się okazuje, wyidealizowany obraz kontestacji amerykańskiej i europejskiej lat 60. XX wieku. Synowie i wnuki tamtego pokolenia, kontynuatorzy ówczesnej ideologii, nie lubią przypominania, że ówczesny bunt miał charakter destrukcyjnej rewolucji komunistycznej, w której uczestniczyła zdezorientowana młodzież i pożyteczni idioci, kierowani przez ideologów i agentów.

 

„Amerykańska sielanka” („American Pastoral”). USA, 2016. Reżyseria: Evan McGregor. Wykonawcy: Evan McGregor, Jennifer Connelly, Dakota Fanning i inni. Dystrybucja: Best Film

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Sobota, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter