Jak można rozumowo dociekać istnienia Boga? Dlaczego Bóg dopuszcza zło? Czy osiągnięcia współczesnych nauk przyrodniczych są w konflikcie z prawdami wiary?
Te i inne zagadnienia poruszają autorzy książki „Dwa skrzydła”. Wbrew twierdzeniom, że rozum wyklucza przyjmowanie czegokolwiek na wiarę lub – przeciwnie – że wiara to jedyne wiarygodne źródło prawdy, autorzy starają się pokazać, że tytułowe „dwa skrzydła” jak najbardziej można zintegrować.
Publikacja jest owocem długoletniej pracy na katolickim Uniwersytecie Gonzaga w USA w Instytucie „Wiara i Rozum”, inspirującym się zawartą w encyklice św. Jana Pawła II myślą, że „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Książka przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych dorosłych, może zaś przede wszystkim studentów. Autorzy przybliżają czytelnikom tradycyjne nauczanie chrześcijańskie na ten temat, jak również współczesne debaty. Czytelnik zapoznaje się z modelami integracji wiary i rozumu, klasycznymi argumentami za istnieniem lub nieistnieniem Boga, a także argumentami na rzecz teizmu w kontekście współczesnych nauk przyrodniczych. Ostatni rozdział dotyczy teizmu i moralności.
Douglas Kries, Brian Clayton
„Dwa skrzydła. O relacji wiary z rozumem”
tłum. Marek Dobrzeniecki
Fundacja Prodoteo
Warszawa 2023, 277 s.