23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wrogowie czy przyjaciele?

Ocena: 0
2679
Komedia sensacyjna „Kryptonim U.N.C.L.E” oparta została na popularnym serialu amerykańskim z lat 60. XX wieku, nie pokazywanym wówczas w Polsce.
Rzecz dotyczyła bowiem zmagań amerykańskich, brytyjskich i radzieckich agentów, na przemian zwalczających się i współdziałających (!) w zwalczaniu międzynarodowej organizacji byłych hitlerowców, dążących do dominacji nad światem za pomocą wykradzionej bomby atomowej. Serial ten doczekał się w 1965 roku ekranowej przeróbki z udziałem amerykańskich gwiazd. Nowa wersja wchodzi właśnie na ekrany, towarzyszy jej promocja sugerująca, że obejrzymy obraz niesłychanych zmagań międzynarodowych szpiegów.

Okazuje się, że film jest zręcznym pastiszem zachodnich szpiegowskich filmów sensacyjnych klasy B z lat 50. i 60. XX wieku, a także dwóch pierwszych pozycji z Jamesem Bondem („Doktor No” i „Pozdrowienia z Rosji”). Reżyser główne role powierzył aktorom mniej znanym, którzy stworzyli kreacje nieco anonimowe, zabawnie imitując gwiazdorów ze starych filmów sensacyjnych. Wyjątek stanowi podstarzały Hugh Grant, grający cynicznego dowódcę wywiadu brytyjskiego. Amerykański agent CIA Napoleon Solo początkowo rywalizuje ze swym adwersarzem z KGB Ilią, ewakuując w 1962 roku z Berlina Wschodniego na Zachód piękną dziewczynę, która ma ich zaprowadzić we Włoszech do jej wuja i ojca, działających w tajnej organizacji nazistowskiej. Przełożeni z CIA i KGB zalecają swym agentom współpracę, oczywiście z ograniczonym zaufaniem. Powoduje to mnóstwo zabawnych nieporozumień, nasi bohaterowie nie przewidzieli bowiem, że do akcji włączy się wywiad brytyjski. Ciekawe, że ów komediowy pastisz starych zachodnich filmów szpiegowskich przypomina także nieco dawne propagandowe filmy z krajów socjalistycznych na temat ścigania hitlerowskich szpiegów. Obrazy takie realizowane były także w PRL – np. niezapomniany serial o przygodach redaktora Maja. Tak więc w dzisiejszych niespokojnych czasach przypominamy sobie dawne lata współdziałania zimnowojennych wrogów.


„Kryptonim U.N.C.L.E.”
(„The Man from U.N.C.L.E.”), USA, 2015. Reżyseria – Guy Ritchie. Wykonawcy: Henry Cavill, Armie Hammer, Alicia Vikander, Elizabeth Debicki, Hugh Grant i inni. Dystrybucja – Warner Bros Poland

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 34 (517), 23 sierpnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Piątek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter