15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wręczono Nagrody Ratzingera

Ocena: 5
598

Nieco mniej niż rok temu Benedykt XVI kończył swoją długą ziemską wędrówkę – zauważył wczoraj kard. Pietro Parolin.

Fot. arch. idziemy.pl

Nagrodę Ratzingera otrzymali z rąk watykańskiego sekretarza stanu dwaj Hiszpanie: ks. prof. Pablo Blanco Sarto, teolog, oraz prof. Torralba Roselló, ojciec rodziny i filozof.

W trakcie ceremonii kard. Parolin przypomniał, iż dziedzictwo Benedykta XVI stanowi żywą spuściznę, „która ma nadal przynosić owoce na drodze Kościoła w naszych czasach, patrząc nie wstecz, ale w przyszłość”. Poprzednik papieża Franciszka, „wnosząc do swojej posługi Najwyższego Pasterza bogactwo refleksji z całego swojego dotychczasowego życia, pomógł zrozumieć głębokie przyczyny problemów i znaleźć solidne fundamenty, na jakich można oprzeć poszukiwanie rozwiązań” – zaznaczył purpurat.

Benedykt XVI patrzy realistycznie na rozwój współczesnego społeczeństwa

– zauważył kard. Parolin. Jak wskazał, szczególne niebezpieczeństwo poprzedni papież widział w „zapomnieniu o Bogu” stanowiącym ryzyko dla życia ludzkości.

Watykański sekretarz stanu przypomniał też o innych elementach działalności Josepha Ratzingera.

Nie ulega wątpliwości, że Benedykt XVI jest mistrzem i wzorem prowadzenia dialogu między wiarą a rozumem w dzisiejszym świecie, w całej jego złożoności kulturowej i we wszystkich kluczowych kwestiach, które stawia przed nami każdego dnia

– mówił. Ponadto stanowił przykład duszpasterza i nauczyciela wiary: „chociaż posiadał rozległą i bardzo wyrazistą wiedzę z różnych dziedzin teologii, był w stanie poprowadzić nas do tego, co najważniejsze w sposób uporządkowany i jasny”.

Kard. Parolin zwrócił się pod koniec do tegorocznych laureatów i zebranych: „nagrodzonym, a także wam wszystkim, życzę, abyście kontynuowali swoją służbę, czując inspirację i wsparcie spuścizny tego wielkiego papieża, Benedykta XVI”.

Ks. Pablo Blanco Sarto urodził się w 1964 r. w Saragossie. Po ukończeniu filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie Nawarry, studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a następnie rozpoczął studia i doktorat z filozofii na temat myśli Luigiego Pareysona. Święcenia kapłańskie przyjął w 1997 r. W 2005 r. ukończył studia doktoranckie z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry. Jest członkiem rady redakcyjnej Opera Omnia Josepha Ratzingera w języku hiszpańskim.

Natomiast prof. Francesco Torralba Roselló urodził się w Barcelonie w 1967 r. Jest żonaty i ma pięcioro dzieci. Posiada doktoraty z filozofii na Uniwersytecie Barcelońskim (1992), z teologii na Wydziale Teologicznym Katalonii (1997), z pedagogiki na Uniwersytecie Ramona Llulla (2018) oraz z historii, archeologii i sztuki chrześcijańskiej na Ateneum Uniwersyteckim św. Pacjana, wydziale Antoniego Gaudiego (2022). Obecnie jest akredytowanym profesorem na Uniwersytecie Ramona Llulla, a także prowadzi kursy i seminaria na innych uniwersytetach w Hiszpanii i Ameryce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter