19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wolność w czasach swawoli

Ocena: 0
2450

Podczas Powstania Warszawskiego przy Placu Zamkowym i ulicy Świętojańskiej trwały najbardziej zacięte walki o wolność w czasie niemieckiej okupacji.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

W 1991 r. miejsca te odwiedził Jan Paweł II, nauczając, czym jest prawdziwa wolność. Na czterdziestolecie jego pontyfikatu i stulecie polskiej niepodległości w okolicach tych stanęła wystawa przypominająca, że egzamin z wolności zdajemy codziennie.

Karol Wojtyła należał do pierwszego pokolenia wolnej Polski, ale miał jeszcze kontakt z powstańcami styczniowymi i legionistami, którzy o tę wolność walczyli. Podkreślał, że urodził się w roku, w którym bolszewicy szli na Warszawę, dlatego czuł dług wobec tych, którzy uratowali kraj przed najeźdźcą. Postawę patriotyczną obserwował u ojca – czynnego żołnierza. Wiedział, że nie ma wolności bez ofiar, ale też że niewola kosztuje jeszcze więcej.

Kiedy przyszła godzina próby, sam zaangażował się w walkę – nie czynną, ale o ocalenie kultury. To właśnie od zniszczenia polskiej kultury Niemcy zaczęli niszczenie Polski. Wojtyła narażał więc życie, recytując narodowych wieszczów. To on, prymas Wyszyński i kilku innych duchowych mocarzy sprawili, że w Polsce nie rozpanoszyło się pokolenie ’68, ale górę wzięło pokolenie ’66 – „milenialsów” chrztu Polski. Bez tego nie powstałaby „Solidarność”. To wreszcie on przestrzegał nas przed lekkomyślnym korzystaniem z wolności po 1989 r.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter