14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wojna i romans

Ocena: 0
580

Bardzo trudnym zajęciem dla publicysty jest recenzowanie filmów historycznych o legendarnych walkach polskich żołnierzy w przeszłości.

fot. Jacek Piotrowski / Picaresque

Weszły one bowiem w XX w. do mitologii narodowej. Tak się składa, że niemal równolegle z filmem „Piłsudski” (pisałem o nim przed tygodniem) wszedł na ekrany pokrewny tematycznie obraz „Legiony”, którego akcja rozgrywa się po wydarzeniach ukazanych w utworze Michała Rosy. Film Dariusza Gajewskiego reklamowany jest intensywnie jako wojenno-kostiumowa superprodukcja (najdroższa od czasu „Miasta 44”), romans wojenny z okresu walk Legionów Polskich. Gatunek ten ma w polskiej literaturze i kinie wielkie tradycje. Wystarczy przypomnieć ekranizacje Sienkiewiczowskich „Krzyżaków” Aleksandra Forda i „Trylogii” Jerzego Hoffmana, a także inne pozycje powstałe w PRL i III RP.

Twórcy „Legionów” wpisali się w tę tradycję w specyficzny sposób. Zrealizowali film popularny, niemal hollywoodzki, mocno osadzony w czasach I wojny światowej, jednak wolny od patosu i nadmiernej publicystyki. Podobnie jak u Sienkiewicza i innych autorów dzieł historycznych (także filmowców), sylwetki fikcyjnych głównych bohaterów ukazane tu zostały w kontekście działań postaci historycznych. Niektóre postacie fikcyjne zainspirowane zostały bohaterami historycznymi. Wymiar epicki i batalistyczny autorzy połączyli z kameralnym wątkiem miłosnym.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (728), 29 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 14 października 2019 r.


„Legiony”, Polska, 2019. Reżyseria: Dariusz Gajewski. Wykonawcy: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Mirosław Baka, Jan Frycz, Antoni Pawlicki, Borys Szyc, Piotr Żurawski, Grzegorz Małecki, Piotr Cyrwus i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -