19 kwietnia
poniedziałek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wojenne żony

Ocena: 0
594

Stopniowo otwierane są kina. Jako pierwsze rozpoczęły działalność sale z repertuarem studyjnym.

fot. Best Film

Na pokazach przedpremierowych grany jest ciekawy komediodramat „Pojedynek na głosy”. Film ten świadczy o tym, że w kinematografii brytyjskiej nadal w różnych gatunkach współistnieją dwa nurty, nieodłącznie splecione ze sobą. W pierwszym z nich od lat autorzy demaskują kolonialne tradycje brytyjskie, przeżytki feudalizmu, tradycyjną obyczajowość oraz nierówności społeczne. Przykładów takich lewicowych obrazów można przytoczyć wiele. Aktualnie towarzyszą temu agresywne demonstracje lewackich bojówek, obalanie pomników sławnych Brytyjczyków, itd. Równolegle powstają utwory, w których można odnaleźć afirmację patriotyzmu, oraz w pewnym sensie brytyjskich tradycji militarnych. Bohaterkami „Pojedynku na głosy” są żony żołnierzy z miejscowej bazy wojskowej. Przeżywają one rozmaite frustracje z powodu samotności, podczas pobytu mężów na misjach oraz problemów z wychowaniem dzieci.

Kate, żona pułkownika, wybierającego się na kolejną misję do Afganistanu, cierpi po śmierci syna na froncie. Jej koleżanka Lisa, musi z kolei stawić czoła problemom z dorastająca córką. Po wyjeździe oddziału na misję panie, pod wodzą Kate, dla zbicia czasu organizują zespół wokalny. Podczas prób wykonują piosenki z repertuaru popularnego i klasycznego. Po pewnym czasie dostają zaproszenie do londyńskiej Royal Albert Hall, gdzie ich występ odnosi prestiżowy sukces. Wszystkie postacie kobiece, także drugoplanowe, zostały w filmie doskonale scharakteryzowane i skontrastowane, przez co oglądamy barwny obraz damskiej wspólnoty, ukazany w słodko – gorzkim klimacie. Najważniejszy jednak jest fakt, że w doskonale zagranym „Pojedynku na głosy” nie ma akcentów anarchistycznych. Artystyczna aktywność pań nie została tu ukazana, jako działalność skierowana przeciwko przebywającym na misjach mężom. Można więc powiedzieć że feministyczne akcenty posłużyły twórcom do nakreślenia szerszego obrazu życia we współczesnej Anglii.

 

 


Pojedynek na głosy” (Military Wives); Wielka Brytania; 2019; reżyseria: Peter Cattaneo; wykonawcy: Kristn Scott Thomas, Sharon Horgan, Emma Lowndes i inni; dystrybucja: Best Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Poniedziałek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter