20 września
niedziela
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Woda, światło i dźwięk

Ocena: 4.9
1140

Trzy proste elementy połączone razem dają niesamowite efekty. Można się o tym przekonać, oglądając pokazy Multimedialnego Parku Fontann. Woda, światło i dźwięk co tydzień gromadzą tłumy ludzi.

fot. Michał Komorek/Idziemy

Od ośmiu lat w letnie wieczory z końcem każdego tygodnia niewielki park na Nowym Mieście pęka w szwach. Skwer nosi imię 1. Dywizji Pancernej Wojska Polskiego, ale bardziej znany jest jako Park na Podzamczu. Powstał w tak zwanym czynie społecznym w początku lat siedemdziesiątych, na fali prac związanych z obudową Zamku Królewskiego. W środku skweru znajdował się kiedyś malutki zbiornik wodny o nerkowatym kształcie. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przerobiło go na kompleks fontann w 2011 r., z okazji 125-lecia swojego istnienia. Obok odsłonięto pomnik Williama Lindleya – angielskiego inżyniera, projektanta warszawskiej sieci kanalizacyjnej. To on w 1886 r. uruchomił warszawskie wodociągi.

Kompleks na Podzamczu składa się z trzech niecek wypełnionych wodą i fontanny tzw. „suchej”. Tworzy go 367 dysz wodnych, wodę dostarczają 22 pompy, a efekty świetlne zapewnia 295 reflektorów i laser RGB. Animacje wyświetla projektor, a całością kieruje centralna jednostka sterująca Show Music Controler. Efekt końcowy szersza publiczność mogła podziwiać po raz pierwszy 7 maja 2011 r., w trakcie oficjalnego otwarcia Multimedialnego Parku Fontann.

Największe zainteresowanie budzą wyświetlane na wodzie filmy. – W trakcie pokazów wykorzystywany jest ekran wodny z rozpylonej mgły wodnej. Na niej projektor przy pomocy laserów wyświetla obraz. Woda to nie jest płaszczyzna stała, odkształca się pod wpływem wiatru; animacja musi te warunki uwzględniać, dlatego nasze filmy są przygotowane specjalnie pod pokaz wodny. Nie każdą animację można bowiem wyświetlać na takim ekranie – tłumaczy Marek Will, zastępca dyrektora Stołecznej Estrady, która jest organizatorem pokazów.

W pierwszym roku widzowie oglądali przedstawienie zatytułowane „Magia żywiołów”. Spektakl oparty był m.in. na „Przemianach” Owidiusza, „Narodzinach Bogów” Hezjoda, „Raju utraconym” Miltona i „Księdze Urizena” Blake’a. Historia nawiązywała do mitów o walce żywiołów i powstaniu świata. Finał widowiska podkreślił pokaz fajerwerków.

W kolejnych latach animacje nawiązywały do tradycji stolicy – powstawały na kanwie legend warszawskich. Na wodnym ekranie jak dotąd można było oglądać historię bazyliszka, złotej kaczki czy księcia niedźwiedzia. W tym roku mamy legendę Warsa i Sawy.

„Już za chwilę zobaczycie, w jak niezwykły sposób Wars poznał Sawę – swoją przyszłą żonę. Z czasem ich rodzinny dom otoczyła osada nazwana od ich imion Warszawą. Poznajcie zatem historię Warsa i Sawy” – zachęca głos lektorki. Niezwykłemu pokazowi na wodzie towarzyszy spektakl świetlno-muzyczny.

Przy zapadającym zmroku pokaz świetlny w rytmie żywiołowej muzyki jest bardzo efektowny. Świetnie sprawdza się tu skarpa, która służy widzom za naturalny amfiteatr. Każdego wieczora w weekend zasiadają tam tysiące osób. Po upalnym letnim dniu wieczorne spektakle są nie tylko atrakcją dla ucha i oka, ale zapewniają również wytchnienie i ochłodę. Ludzie godzinami czekają, aby zająć najlepsze miejsca.

– W zeszłym sezonie nasz spektakl zobaczyło ok. 860 tys. osób. – mówi Marek Will. – Stał się wizytówką miasta, przyjeżdżają na niego ludzie z całej Polski, przychodzą goście odwiedzający stolicę. Od kilku sezonów żaden przewodnik nie pozwoli sobie ominąć wieczornego przedstawienia. Informator miejski wymienia Multimedialny Park Fontann wśród 10 najciekawszych atrakcji stolicy.

Spektakle można oglądać w każdy piątek i sobotę do końca września. Pokazy w lipcu odbywają się o godz. 21.30, w sierpniu o godz. 21, a we wrześniu o godz. 20.30. Wstęp wolny. Pokazy odbywają się niezależnie od pogody. Jedynie warunki burzowe mogą spowodować odwołanie spektaklu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter