Ósma już edycja Festiwalu Teologii Politycznej odbywa się w setną rocznicę przyznania Literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi.
Fot. mat. pras.Dzieła literackie Reymonta ukazują jego wyjątkowy zmysł obserwatora, a plastyczność języka, którym posługuje się z unikalną wprawą, pozwala ujrzeć z niemal naoczną dokładnością reymontowski świat życia. Ósmy Festiwal Teologii Politycznej odbywa się więc pod hasłem „Władysław Reymont. Pisarz. Reporter. Noblista”.
Dyskusja nad życiem i twórczością Władysława Reymonta, która skupia w sobie doświadczenie czasu modernizującego się w różnych wymiarach społeczeństwa, otworzy kolejną przestrzeń refleksji nad doświadczeniem pokolenia wykuwającej się polskiej nowoczesności. Industrialna Łódź staje w kontraście z podporządkowaną naturze organizacją życia polskiej wsi, a kapitalistyczna rzeczywistość miasta z losami najuboższej warstwy społeczeństwa.
Podczas festiwalowych spotkań własnym głosem przemówi do nas również sam Władysław Reymont. Fragmenty jego pism, odczytane przez wybitnych aktorów, będą puentować wypowiedzi prelegentów i inspirować dalsze dyskusje.
W tym roku festiwal odbędzie się w wyjątkowym miejscu – w samym sercu Warszawy, zabytkowym budynku Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu 87/89.
Każdy wieczór festiwalowy rozpocznie się od dyskusji ekspertów z aktorskim odczytem wyimków z pism bohatera festiwalu, po których nastąpi pokaz filmu.
Odbędą się też wyjątkowe warsztaty kolażu, które poprowadzi artysta grafik Michał Strachowski, autor identyfikacji wizualnej Teologii Politycznej i Festiwalu Władysława Reymonta, oraz Natalia Szerszeń, autorka kolaży lirycznych. Warsztat odbędzie się w redakcji Teologii Politycznej przy ul. Koszykowej 24/7 w Warszawie.
Zapisy ruszają już 16 września pod adresem: https://hlc2zq-wladyslawreymont-warsztat-kolazu.konfeo.com/pl/groups.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń.