12 kwietnia
poniedziałek
Juliusza, Luboslawa, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wirtualne zwiedzanie Domu Rodzinnego św. Jana Pawła II

Ocena: 0
556

Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II zaprasza na wirtualny spacer po ekspozycji w wadowickiej kamienicy, w której 18 maja 1920 r. na świat przyszedł Karol Wojtyła.

Fot. PrtSc - domjp2.pl/wirtualny-spacer

Muzeum, w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, udostępni całość ekspozycji on-line. Wiele osób planowało obecność w Wadowicach w tym wyjątkowym czasie i im wszystkim chcieliśmy umożliwić odwiedzenie choćby wirtualnie tego szczególnego dla nas, Polaków miejsca

- informuje Magdalena Maślona, specjalista ds. programowych wadowickiego Muzeum.

Od dziś Dom Rodzinny św. Jana Pawła II można zwiedzać wirtualnie pod adresem domjp2.pl/wirtualny-spacer.

Magdalena Maślona wyjaśnia, że muzealna ekspozycja to nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, zabierająca zwiedzających w podróż po życiu człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata.

Sercem Muzeum jest mieszkanie, w którym rodzina Wojtyłów zamieszkiwała w latach 1919-1938. Można w nim zobaczyć m.in. ozdobne serwetki haftowane przez Emilię Wojtyłową, jej srebrną torebkę i złoty medalion, oryginalną zastawę stołową i fotografie z albumu rodzinnego

- mówi Maślona.

Dodaje, że przechodząc przez 16 stref Muzeum zwiedzający poznają Wadowice z lat międzywojennych, losy wadowickich Żydów, Kalwarię Zebrzydowską i wielką miłość Jana Pawła II do gór.

Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa. Poznajemy Karola Wojtyłę – księdza, następnie biskupa i kardynała, aby finalnie uczestniczyć w wydarzeniach z 16 października 1978 r. Przechodząc przez strefę wydarzeń z 13 maja 1981 r. widzimy jeden z najważniejszych eksponatów – oryginalny pistolet Browning, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra

- opisuje przedstawicielka Muzeum.

Magdalena Maślona wskazuje, że poprzez pamiątki i wspomnienia pielgrzymek do Ojczyzny zwiedzający wkracza w przesłanie nauczania św. Jana Pawła, którego symbolem stały się słowa „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego gruntowna przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r. Rokrocznie odwiedza je ok. 250 tys. zwiedzających z całego świata.

>>Wirtualna pielgrzymka śladami Jana Pawła II

>> 100. urodziny Karola Wojtyły w CMJP2

>> Projekcja na 6 rocznice kanonizacji Jana Pawła II

>> Wywiad o rodzicach św. Jana Pawła II

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 kwietnia

Poniedziałek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Z Chrystusem powstaliście z martwych
- szukajcie tego, co w górze

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter