7 marca
niedziela
Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Willmann w Warszawie

Ocena: 0
569

Wystawę osiemnastu wielkich płócien Michaela Willmanna z cyklu „Męczeństwa apostołów” otwarto w dawnej Galerii Porczyńskich przy pl. Bankowym. Druga część wystawy pt. „Willmann. Opus minor” otwarta będzie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

fot. wikipedia

W otwarciu ekspozycji 1 grudnia w dawnej Galerii Porczyńskich przy pl. Bankowym w Warszawie uczestniczyli kard. Kazimierz Nycz, bp Michał Janocha, minister Jarosław Sellin, ks. dr Mirosław Nowak – dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Piotr Oszczanowski – dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, oraz Piotr Dmitrowicz – dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Warszawska wystawa dzieł „Śląskiego Rembrandta” jest kontynuacją wystawy „Willmann. Opus magnum”, która była prezentowana we Wrocławiu przez ostatni rok. Zaprezentowano tam sto obrazów, czyli jedną trzecią zachowanego dorobku artysty.

Prezentację dzieł Willmanna w Warszawie zaplanowano w dwóch miejscach: w dawnej Galerii Porczyńskich „Willmann encore. Męczeństwa apostołów” i w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej „Willmann. Opus minor”.

Dzięki pomocy MKiDN w stolicy można w jednym miejscu podziwiać scalony po 75 latach monumentalny cykl dzieł „Męczeństwa apostołów” oraz inne obrazy. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Znajdujący się na wystawie obraz św. Benedykta z Nursji, pokazujący umierającego świętego, przechowywany jest w kaplicy klasztornej sakramentek na Nowym Mieście w Warszawie.

Wnętrza dawnej Galerii Porczyńskich są idealnym miejscem do prezentacji monumentalnych obrazów. – W tej rotundzie obrazy Willmanna choć na chwilę tworzą „panoramę warszawską” na wzór Panoramy Racławickiej we Wrocławiu. Oddziałują barokowym, emotywnym, ekspresyjnym malarstwem – podkreślił ks. Mirosław Nowak.

Na razie jednak, z powodu pandemii, wystawę można podziwiać tylko wirtualnie na stronie: willmann.wirtualny-mt514.pl. – Mam nadzieję, że odwiedzanie wystawy będzie możliwe po 27 grudnia – zapowiada Jarosław Sellin, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Michael Leopold Willmann przeszło pół wieku żył i tworzył na terenie Śląska. Stał się przez to najbardziej rozpoznawalnym oraz wpływowym artystą doby baroku w naszej części Europy. Namalował pięćset dzieł, z czego zachowało się trzysta. Wystawa „Willmann encore. Męczeństwa apostołów” jest prezentacją monumentalnych obrazów Willmanna wchodzących w skład jego imponującego cyklu malarskiego „Męczeństwa apostołów”, przeznaczonego pierwotnie do kościoła opactwa cystersów w Lubiążu. Znajdowały się tam do 1943 r., kiedy Niemcy postanowili je zabezpieczyć w składnicach muzealnych. Dopiero na początku lat 50. wyjechały ze Śląska i trafiły do czternastu różnych świątyń archidiecezji warszawskiej, m.in. do parafii Wszystkich Świętych (sześć płócien), kościoła św. Andrzeja Apostoła na Mirowie („Ukrzyżowanie św. Andrzeja”), parafii św. Stanisława Kostki („Ukrzyżowanie św. Piotra”, „Wizja św. Bernarda ożywienia figury Matki Boskiej”), archikatedry św. Jana Chrzciciela („Św. Jan Ewangelista na wyspie Patmos”, „Chrzest Chrystusa” oraz „Św. Bernard ze swoimi przyjaciółmi przed opatem z Cîteaux”), św. Trójcy na Powiślu („Męczeństwo św. Bartłomieja”) oraz św. Józefa na Kole („Św. Józef z Dzieciątkiem Jezus”).

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej 21 grudnia zostanie pokazanych 30 mniejszych obrazów oraz około 30 rysunków i grafik Willmanna.

W oddziale Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy pl. Bankowym wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 24 stycznia, a w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – do 14 lutego 2021 r. Wystawie towarzyszyć będzie katalog wydany pod wspólnym tytułem „Willmann w Warszawie”, zawierający zdjęcia prezentowanych obiektów oraz artykuły o życiu i twórczości Michaela Willmanna. Wystawom patronuje tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter