29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiersze ks. Twardowskiego na najnowszej płycie Weroniki Korthals

Ocena: 0
1341
Wiersze ks. Jana Twardowskiego zaśpiewała na najnowszej swej płycie 33-letnia Weronika Korthals, pochodząca z Kaszub piosenkarka, kompozytorka, dyrygentka. 20150828 15:13
rk / Puck (KAI), sg


Album „On” inspirowany twórczością zmarłego kapłana poety jest rodzajem hołdu wobec tej niezwykłej poezji złożonego przez muzyków uczestniczących w nagraniu.

Na płycie znalazło się jedenaście utworów-aranżacji poetyckich, tworzących razem oryginalną podróż śladami liryki księdza Twardowskiego. Kompozytorami muzyki są Weronika Korthals oraz Mirosław Hałenda.

Artystka przyznaje, że poezję ks. Twardowskiego czyta od 20 lat, a pierwszym tomikiem, jaki trafił w jej ręce, był „Rwanie prosto z krzaka”. – Od tamtej pory towarzyszy mi przy każdej przeprowadzce, przy wszelkich życiowych zmianach – dodała i podkreśliła, że płyta „On” powstała potrzeby serca i ducha. – Mądrość, która płynie z każdego słowa księdza Twardowskiego jest jak drogowskaz w świecie poplątanych dróg – zaznaczyła.

Muzyczna publikacja wydawnictwa Soliton jest częścią projektu „Słowo zabiera głos” przygotowanego przez Społeczny Komitet Obchodów Jubileuszu Urodzin Jana Twardowskiego. Ma on na celu przybliżyć twórczość księdza, który pisał zarówno dla młodych i starych, dla wierzących i wątpiących.

Urodzona w Pucku w rodzinie z muzycznymi tradycjami Weronika Korthals ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasach dyrygentury chóralnej oraz wokalistyki. Zwycięstwo w programie „Szansa na Sukces” przyniosło jej angaż w Teatrze Buffo w musicalu "Metro". Z zespołem Ha-Dwa-O! wystąpiła na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz w polskim finale Eurowizji, zagrała setki koncertów w kraju i za granicą. Z Ha-Dwa-O! nagrała płytę "Cud".

W roku 2009 wydała pierwszą solową płytę, na której śpiewa premierowe utwory, głównie w języku kaszubskim. W roku 2010 po raz kolejny wystąpiła na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później ukazała się jej płyta "Velevetka", która stanowi połączenie nowych melodii z elementami tradycyjnego folkloru kaszubskiego.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter