1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiara nie wyłącza rozumu

Ocena: 0
1784

Znany włoski dziennikarz i pisarz Vittorio Messori po 43 latach powrócił do swojej książki „Opinie o Jezusie”, tylko nieznacznie ją zmieniając.

Jak przyznaje, drugie wydanie jest spojrzeniem człowieka w wierze, który nadal jest przekonany o wiarygodności Ewangelii, ale doświadczenie życiowe pozwoliło mu na głębszą refleksję nad argumentacją.

Liczący dziś 79 lat Messori najbardziej znany jest z dwóch innych książek: wywiadu-rzeki ze św. Janem Pawłem II „Przekroczyć próg nadziei” oraz wywiadem z kard. Josephem Ratzingerem, późniejszym papieżem Benedyktem XVI, „Raport o stanie wiary”. Na uwagę zasługuje fakt, że sam pochodzi z rodziny ateistycznej, wręcz lewicowej i antyklerykalnej, a przed nawróceniem, które nastąpiło, gdy miał 23 lata i był studentem Uniwersytetu w Turynie, jak podkreśla, nic nie wiedział o religii. Duży wpływ na jego nawrócenie i skierowanie się ku Bogu miały pisma Blaise’a Pascala, a także miał go Jean Guitton, wybitny francuski intelektualista, za którego ucznia uważa się Messori.

Autor książki „Opinie o Jezusie” (jej włoski tytuł to Ipotesi su Gesu, czyli „Hipotezy na temat Jezusa”) chciał trafić do czytelnika, niekoniecznie wierzącego i praktykującego z przesłaniem, że są powody, by nie rezygnując przy tym z rozumu, wierzyć, że Jezus istniał i jest Synem Bożym, oczekiwanym Mesjaszem, a Ewangelia nie jest zbiorem mitów, ale prawdą niosącą zbawcze przesłanie. Do takiego wniosku dochodzi, analizując historię i ogromną ilość publikacji i nieraz całkowicie sprzecznych opinii na temat Jezusa. Książka jest podzielona na osiem rozdziałów, których tytuły są znaczące, a nieraz zaskakujące: „A może rzeczywiście prawda?”, „Głosimy Go lub czcimy od samego początku”, „Pełnia czasu”, „Trzy hipotezy”, „Zmagania z krytyką”, „Mit a historia”, „Skąd ty jesteś?” i „A jeśli my także się mylimy?”.

„Opinie o Jezusie” skłaniają czytelnika także do refleksji nad pytaniem, które Jezus zadaje każdemu z nas, podobnie jak niegdyś Piotrowi: „A wy za kogo Mnie uważacie” (Mt 16,16). Znamy odpowiedź Piotra, która była wyznaniem wiary: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Messori w całej swojej pracy potwierdza słowa apostoła.

W ciągu pierwszych trzech lat książka sprzedała się we Włoszech, osiągając milion egzemplarzy. Do tej pory przetłumaczona została na kilkadziesiąt języków. Dobrze, że po wielu latach od jej pierwszego w naszym kraju wydania (1994) znów trafiła na polski rynek. Patronat medialny nad publikacją ma tygodnik „Idziemy”.

 


Vittorio Messori, „Opinie o Jezusie”, opracowanie redakcyjne na podstawie tłumaczenia ks. Tadeusza Jani SDB, Wydawnictwo M, Kraków 2020, 304 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter