11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiara '44

Ocena: 0
331

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego Wiktora (Korka) Bojanowskiego „Wiara’44” odbył się 27 lipca w kinie Muranów przy szczelnie zapełnionej widowni. 

Fot. mat. pras.

W trwającym 30 min filmie reżyser ukazuje rolę wiary katolickiej i duchownych katolickich w trudnych dniach powstania warszawskiego. Wykorzystał w tym celu część nagrań archiwalnych i fotografii zgromadzonych w Muzeum Powstania Warszawskiego i wiele rozmów z uczestnikami tamtych wydarzeń. Posiłkował się również opiniami historyków. Tam, gdzie brakowało obrazu, uzupełniał to scenami fabularyzowanymi z elementami animacji komputerowej. Producentem filmu jest Biuro Edukacji Narodowej IPN.

Prapremierze towarzyszył panel dyskusyjny prowadzony przez red. Jana Pospieszalskiego, w którym obok reżysera filmu wystąpili: szef Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz, znana naszym czytelnikom z wywiadu sprzed tygodnia autorka książki „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego” Marcelina Koprowska, przedstawiciel Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN ks. Tomasz Trzaska oraz montażysta filmu Piotr Paruch. Żywy udział w dyskusji brali udział także obecni na sali świadkowie i uczestnicy powstania. Wśród pytań, które padały ze strony publiczności było i to dotyczące powodów, które sprawiły, że temat roli duchowieństwa i samej wiary w Powstaniu Warszawskim był dotąd w wielu publikacjach i ekranizacjach traktowany marginalnie. A przecież podczas tego zrywu posługę duchową, medyczną i aprowizacyjną na rzecz powstańców i ludności Warszawy pełniło ponad 150 kapłanów. Czterdziestu z nich poległo lub zostało brutalnie zamordowanych przez Niemców. Film jest próbę wypełnienia tej luki w świadomości wielu Polaków.

Film Wiara’44 można oglądać od 1 sierpnia na kanale IPNtv./Xhz

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter