27 stycznia
czwartek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wewnętrznie wolni

Ocena: 0
736

Biskupi w PRL mieli do władz komunistycznych stosunek generalnie krytyczny, a co bardzo ważne, przemawiali jednym głosem.

W tym niewątpliwie zasługa przede wszystkim takich hierarchów jak Prymas Stefan Wyszyński czy jego zastępca w strukturach Episkopatu Polski kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Jak w praktyce wyglądały relacje Kościół-państwo w tym okresie, a także których biskupów władze uważały za szczególnych wrogów ustroju i państwa – można się dowiedzieć z książki „Biskupi w rzeczywistości politycznej Polski „Ludowej”.

W książce osobne rozdziały są poświęcone kard. Adamowi Sapieże, bp. Czesławowi Kaczmarkowi, bp. Tadeuszowi Zakrzewskiemu, bp. Kazimierzowi Kowalskiemu, bp. Piotrowi Kałwie, kard. Karolowi Wojtyle, bp. Władysławowi Jędruszukowi, bp. Tomaszowi Wilczyńskiemu, kardynałowi nominatowi Ignacemu Jeżowi, kard. Franciszkowi Macharskiemu, bp. Herbertowi Bednorzowi, a także biskupom pomocniczym Franciszkowi Jedwabskiemu, Czesławowi Dominowi i biskupom pomocniczym gnieźnieńskim. Każdy z tych zasłużonych hierarchów zasługuje na oddzielną biografię, a cała książka jest fantastyczną lekturą dla tych, którzy interesują się najnowszą historią Kościoła w Polsce.

 


 

  „Biskupi w rzeczywistości politycznej Polski Ludowej
  redakcja: Rafał Łatka
  Instytut Pamięci Narodowej
  Warszawa 2020
  450 s.

 

 


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Czwartek, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Pan Bóg da Jemu tron ojca, Dawida
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 21-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter