20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawskie cmentarze, czyli historia Polski i Warszawy w pigułce

Ocena: 0
588

Warszawskie cmentarze jak w soczewce skupiają historię Warszawy, ale także Polski w ogóle – mówi Polskiej Agencji Prasowej historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. Do najważniejszych stołecznych nekropolii należy zespół cmentarzy wyznaniowych, które są najczęściej odwiedzane przez turystów.

Fot. xhz

Historyk zaznaczył, że "do najważniejszych warszawskich cmentarzy należy zespół cmentarzy wyznaniowych". Tworzą go cmentarz rzymskokatolicki, czyli cmentarz przy kościele św. Karola Boromeusza, ale także cmentarze ewangelicko-reformowany, ewangelicko-augsburski, żydowski oraz kaukaski i tatarski. "To właśnie te cmentarze kojarzą się nam najbardziej z Warszawą i są najczęściej odwiedzane przez turystów" – wskazał Sobieszczański.

"Ze względu na osoby tam pochowane na pierwszy plan wysuwają się powstałe w 1790 r. Stare Powązki. Jest to nekropolia narodowa – jedna z czterech tego typu nekropolii, obok Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, wileńskiego Cmentarza na Rossie oraz Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie" – przypomniał varsavianista. "Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma drugiego cmentarza w Polsce, na którym znaleźlibyśmy tyle nazwisk osób znanych z polityki, sportu, muzyki, literatury, w ogóle szeroko pojętej kultury, ile znajduje się właśnie na tym cmentarzu" – ocenił Sobieszczański.

Nie sposób oczywiście wymienić wszystkich pochowanych. "Warto wspomnieć, że w Alei Zasłużonych spoczywa m.in. Władysław Reymont, piloci Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura - zresztą ich pogrzeb był w ogóle jednym z największych pogrzebów tamtego czasu na Starych Powązkach – a także rzeźbiarz Henryk Kuna, przedwojenna wybitna aktorka Jadwiga Smosarska oraz wybitny historyk Paweł Jasienica" – wymienił Sobieszczański. Jednak osoby znane nie spoczywają wyłącznie w Alei Zasłużonych. "Tak naprawdę przechodząc wszystkimi cmentarnymi alejkami, możemy odnaleźć osoby znane. Mamy pochowanych chociażby Stanisława Moniuszkę, obok zresztą mamy pochowanych rodziców Fryderyka Chopina, mamy też Józefa Elsnera, czyli nauczyciela Chopina" – wyjaśnił varsavianista. Na Starych Powązkach spoczywają także m.in. malarz Władysław Podkowiński, bajkopisarz Stanisław Jachowicz, pisarz Bolesław Prus aktorka Wiktoria Kawecka, aktorzy Zdzisław Maklakiewicz czy Gustaw Holoubek, muzycy Witold Lutosławski czy Czesław Niemen.

Na Starych Powązkach spoczywają również osoby związane z Warszawą, m.in. prezydenci miasta. Stanisław Węgrzecki, Piotr Drzewiecki, Julian Kulski. W Alei Zasłużonych znajduje się też symboliczny grób Stefana Starzyńskiego. "Na Powązkach spoczywa także jeden z prezydentów RP, czyli Stanisław Wojciechowski. Został on pochowany w alei katakumbowej” – zaznaczył Adrian Sobieszczański.

Na cmentarzu spoczęły też osoby związane z walką o niepodległość Polski. "Nie wszystkie osoby zaangażowane w walkę o wolność i niepodległość Polski spoczywają na Cmentarzu Wojskowym. Na Starych Powązkach spoczywa ks. Ignacy Skorupka, Marszałek Edward Rydz-Śmigły, Jan Tadeusz Opieliński czy Tadeusz Krzyżewicz ps. Buzdygan, ranny w czasie akcji pod Arsenałem. Na tym cmentarzu pochowany został również Jan Rodowicz ps. Anoda" – powiedział varsavianista.

Na Starych Powązkach w skromnym grobie za kościołem spoczywa urodzony w Moguncji, wykładowca liceum Warszawskiego, Fryderyk Hauke, będący w prostej linii przodkiem króla Wielkiej Brytanii, Karola III.

"Całą listę osób zasłużonych można również odnaleźć na pozostałych cmentarzach wyznaniowych w ramach zespołu powązkowskich cmentarzy" – zwrócił uwagę Sobieszczański. Cmentarz Ewangelicko-Augsburski został założony w 1792 r. Znajdują się na nim groby wielu zasłużonych dla Polski i Warszawy, a także osób związanych z polskim przemysłem. "Na tym cmentarzu spoczywa m.in. Jan Wedel, czyli właściciel słynnej firmy cukierniczej, wybitny architekt Szymon Bogumił Zug. Możemy tu też odnaleźć groby działaczy religijnych, m.in. Leopolda Otto, jednego z duchownych ewangelickich" – wytłumaczył w rozmowie z PAP Sobieszczański.

Na założonym w 1792 r. Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym spoczywają z kolei osoby różnych wyznań. Są tu grobowce m.in. Leopolda Kronenberga, Stefana Żeromskiego, Anny German i Jeremiego Przybory, a także Hanny Skarżanki i prof. Barbary Skargi. "Na cmentarzu zostali także pochowani wybitny XIX-wieczny warszawski fotograf Karol Beyer oraz malarz Józef Simmler" – powiedział Sobieszczański.

"Znanych osób można też szukać na mniejszych cmentarzach wyznaniowych. Osoby walczące o niepodległość Polski zostały także pochowane na cmentarzu tatarskim i żydowskim" – podkreślił historyk. "Wystarczy wspomnieć pochowanego na cmentarzu tatarskim Aleksandra Jeliaszewicza czy spoczywającego na cmentarzu żydowskim – Bronisława Mansperla" - zaznaczył.

Na Powązkach – choć nie należy on do zespołu cmentarzy wyznaniowych, od których jest nieco oddalony – w 1912 r. powstał Cmentarz Wojskowy. "Został on założony przez armię i administrację rosyjską z myślą o żołnierzach stacjonujących w Warszawie. Co ciekawe, był on dość nowocześnie ukształtowany, z podziałami na konkretne kwatery dla jednostek. Jako cmentarz dla armii rosyjskiej działał nieco ponad dwa lata" – przypomniał warszawski przewodnik.

Podczas I wojny światowej cmentarz stał się miejscem spoczynku dla osób wielu wyznań i narodów, którzy walczyli w wielu armiach. "Było to oczywiście związane z działaniami w czasie Wielkiej Wojny" – wskazał Sobieszczański. Z kolei w okresie dwudziestolecia międzywojennego na cmentarzu zostały pochowane osoby zasłużone dla polskiego państwa i walk o niepodległość – generałowie i wysocy rangą oficerowie różnych jednostek walczących na frontach I wojny, a także urzędnicy państwowi. "W tym okresie zaczęto również tworzyć kwatery związane z walkami wyzwoleńczymi. Mamy tam kwatery z Powstania Wielkopolskiego, Powstań Śląskich czy kwatery wojny 1920 r. Powstała również kwatera powstańców styczniowych, którzy głównie jako weterani umierali w okresie dwudziestolecia międzywojennego" – zaznaczył varsavianista. W kwaterze A 20 podczas wojny pochowani zostali także harcerze Szarych Szeregów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter