8 grudnia
czwartek
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: w weekend kwesta na Powązkach

Ocena: 0
2033

Po raz 41. na warszawskich Powązkach odbędzie się kwesta organizowana przez Komitet Opieki nad Zabytkami Starych Powązek.

2015-10-28 19:04
mip / Warszawa (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

W sobotę i niedzielę na najstarszej nekropolii stolicy można będzie spotkać artystów, którzy wspomogą akcję odnowy niszczejących nagrobków.

Pieniądze zebrane w tegorocznej kweście przeznaczone będą na renowację kilkunastu obiektów, w tym okazałej kaplicy Epsteinów, której naprawa potrwa kilka lat. Do Alei Katakumbowych przeniesione zostaną też tablice pamiątkowe po żołnierzach insurekcji kościuszkowskiej i powstania listopadowego.

Dotychczas udział w zbiórce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie potwierdzili m.in. Danuta Szaflarska, Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz, Kazimierz Kaczor, Jan Englert, Marian Opania, Hanna Śleszyńska, Grażyna Szapołowska, Anna Nehrebecka, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W kweście będą uczestniczyć członkowie zespołu pieśni i tańca Mazowsze oraz – po raz pierwszy – ratownicy warszawskiego WOPR. Puszka postawiona będzie też przy grobie inicjatora powązkowskiej kwesty Jerzego Waldorfa w Alei Katakumbowej.

Zdaniem Marcina Święcickiego, przewodniczącego Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorfa, duże zainteresowanie zarówno kwestujących – warszawskich artystów i mieszkańców Warszawy – wynika z potrzeby pamięci o przodkach i troski o polską kulturę, której częścią są jedyne w swoim rodzaju pomniki i rzeźby. Były prezydent Warszawy podkreśla, że uczestnictwo w kweście na Powązkach buduje prestiż.

Podczas spotkania z dziennikarzami Marcin Święcicki podsumował też dotychczasową działalność komitetu powązkowskiego. Wskazał, że dochód z cmentarnej kwesty jest częścią funduszy, jakie otrzymuje organizacja, aby odnawiać niszczejące zabytki. Zauważył, że w 2015 roku zakończone zostało odnawianie Alei Zasłużonych, w ramach której odrestaurowano 110 nagrobków, a także przeprowadzono renowację kaplicy Lachnickich, nazywanej dotąd kaplicą anonimową. Prace konserwatorskie pozwoliły odszyfrować nieczytelną dotychczas inskrypcję.

Wśród dokonanych w tym roku prac konserwatorskich znalazła się też renowacja pomnika Adolfa Dygasińskiego, polskiego powieściopisarza, publicysty i pedagoga, którą sfinansował Urząd Miasta Pińczów, z którego pochodził zmarły w 1902 roku artysta.

Warszawskie Powązki są najstarszą nekropolią w stolicy, zostały założone w 1790 roku. Społecznym opiekunem nekropolii jest Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Starych Powązek, założony w 1975 roku przez Jerzego Waldorfa. Cmentarz ze względu na wielość zabytkowych, nietypowych nagrobków, został uznany w całości za zabytek. Na jego terenie znajduje się wiele starych rodowych kaplic, a także Aleja Katakumbowa oraz Aleja Zasłużonych, w której spoczywają polscy naukowcy, sportowcy i artyści, m.in. Tadeusz Łomnicki, Władysław Stanisław Reymont, Hanka Ordonówna i Jan Kiepura.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Czwartek, II tydzień Adwentu - uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter