W auli dawnego Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy zaplanowano na 7 września premierę widowiska teatralno-muzycznego „Wansiele siennickie” według scenariusza z 1928 r. W historyczne role wcielili się okoliczni mieszkańcy.
fot. arch. Gminna Biblioteka Publiczna w SiennicyDawne Seminarium Nauczycielskie – dziś w budynku mieści się Zespół Szkół im. H. i K. Gnoińskich – mocno wpisało się w dzieje Siennicy i okolic. Założone zostało w 1866 r. przez ówczesne władze carskie z zamiarem rusyfikacji. Zamysł zaborcy się nie powiódł. Społeczność uczniowska w konspiracji zdobywała polskie wykształcenie i pielęgnowała ojczyste tradycje. Seminarzyści uczestniczyli w zrywach wyzwoleńczych, 120 uczniów i nauczycieli ruszyło na wojnę z bolszewicką Rosją w 1920 r. Z okazji dziesięciolecia wolnej Polski wystawili przedstawienie „Wansiele mazurskie” [mieszkańcy Mazowsza do czasów II wojny światowej w gwarze mazowieckiej nazywani byli Mazurami – przyp. red.]. Uczniowie sami opracowali scenariusz, choreografię, muzykę, postarali się o dekoracje. Przygotowania były nie lada wyzwaniem. Chcąc jak najwierniej odtworzyć obraz wiejskiego wesela, podpatrywali obrzędy weselne w Siennicy, Kołbieli i okolicy.
Spektakl zdobył w Polsce niemały rozgłos i wspominany jest jako wielki sukces pedagogiczny. Występy odbyły się w Warszawie i w Poznaniu na Powszechnej Wystawie Krajowej. W 1933 r. rękopis przedstawienia przekazano marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu jako prezent imieninowy. Do dziś znajduje się on w zbiorach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze. Po raz drugi sztuka wystawiona została w 1963 r. przez uczniów Liceum Pedagogicznego w Siennicy.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 36 (981), 08 września 2024 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 13 września 2024