22 października
czwartek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W twoim sercu

Ocena: 0
2526
„To nie jest książka o byciu singlem. Ale nie jest też o zaręczaniu się czy o zawieraniu związku małżeńskiego” – zapowiadają Rachel Gardner i André Adefope, autorzy publikacji „Randkowe dylematy. Romantyczna rewolucja”.
Dwoje młodych autorów – ona założycielka Romance Academy, ogólnobrytyjskiego programu dla nastolatków, pomagającego im budować zdrowe relacje, on jeden z jego pierwszych uczestników – razem zachęca do zmiany naszego myślenia o budowaniu związku.

Randkowanie rozumiemy zazwyczaj jako proces poszukiwania miłości. Autorzy proponują jednak, żeby widzieć w nim również sposób na odnalezienie samego siebie. Poznawanie i kształtowanie się tak, by stawać się nie tyle idealnym partnerem, ile lepszym człowiekiem. Wszystkim, którzy czekają w swoim życiu na romantyczną rewolucję, autorzy przypominają więc, że nie przychodzi ona z zewnątrz, wraz z ukochaną osobą. Ale że trzeba ją zacząć samemu. I od siebie.

Najlepszą szkołą ma być Biblia. „Randkowanie nie jest biblijne w takim sensie, w jakim nie jest także głoszenie homilii przez mikrofon, pisanie SMS-ów, przetwarzanie surowców wtórnych lub prowadzenie samochodu: nie istniało przed dwudziestym wiekiem”. Co nie oznacza, że nie istniała tak z randkowaniem związana romantyczność. Wystarczy wszak sięgnąć do „Pieśni nad Pieśniami”. Ale Pismo Święte jest według Rachel i André pomocne nie tylko explicité, poprzez historie intymnych relacji Adama i Ewy, Izaaka i Rebeki czy Jakuba i Racheli. Każda biblijna opowieść może być wskazówką dla szukających miłości i zakochanych. Bo liczy się nie tylko to, „z kim jesteś”, ale również „kim się stajesz” – przypominają.

Książka jest więc poradnikiem, w którym na podstawie Pisma Świętego zebrano szereg wskazówek, jak szukać miłości i dobrze wykorzystać czas poszukiwania. Na koniec każdego rozdziału autorzy wymieniają zestaw zagadnień, które można przedyskutować z bliskimi. Dodają do tego listę pytań, które warto sobie postawić, by lepiej poznać własne oczekiwania i uświadomić sobie popełniane błędy.

Interesujący jest też sposób prowadzenia narracji. Przeplatające się wypowiedzi autorów to nie tylko dwa inspirujące świadectwa. Ich opowieści uzupełniają się wzajemnie, prezentując czytelnikowi kobiecy i męski punkt widzenia. Momentami czujemy się świadkami przyjacielskiej rozmowy i odbiorcami dawanych prosto z serca rad.

Rachel i André deklarują, że znaleźli miłość swojego życia. Jaki jest więc według nich najlepszy przepis na dobre randkowanie? Bardzo prosty i niezwykle trudny: „Kochaj jak Jezus. Bądź bezinteresowny jak Jezus. Traktuj ludzi, z którymi randkujesz, tak, jak traktowałby ich Jezus”. To chyba dobra wskazówka – nie tylko dla randkujących.

Rachel Gardner, André Adefope, „Randkowe dylematy. Romantyczna rewolucja”, tłum. Michał Nolywajka, Wydawnictwo „W drodze”, Poznań 2014, 259 s.

Sylwia Gawrysiak
Idziemy nr 7 (490), 15 lutego 2015 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Czwartek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,14-21; Ps 33,1-2.4-5.11-12.18-19; Łk 12,49-53
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter