6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W szponach wywiadu?

Ocena: 0
2139
Czy niesławnej pamięci spółka Art-B mogła zostać założona jako parawan? Tylko w tym celu, aby pod jej osłoną mogły przepływać pieniądze?
Były potrzebne ludziom – z Izraela, z Polski i byłego Związku Radzieckiego – którzy na przełomie lat 80. i 90. opracowali, przygotowali i zrealizowali gigantyczną akcję cichego, a masowego przerzutu rosyjskich Żydów do kraju przodków. Czy ogromne zyski Art-B, jakie stały się udziałem pomysłowych – vide oscylator bankowy – właścicieli spółki, Andrzeja Gąsiorowskiego i Bogusława Bagsika, mogły więc być zaledwie lodami ukręconymi na boku?

Nie wiemy i raczej się nie dowiemy, choć pojawiły się w ostatnim czasie dwie publikacje – a sądzę, że będzie ich więcej – dotykające tego tematu. Obie w zacnych wydawnictwach, jedna wręcz zamówiona u autora, doświadczonego reportażysty Dariusza Wilczaka („Most”). Owszem, znajdziemy tu sporo liczb i kilka ładnych historii o życiu rosyjskich Żydów i ich aklimatyzacji w Izraelu, ale to naprawdę nie są kulisy tajnej operacji, a już na pewno nie znajdziemy tu jasnego opisu roli Art-B, o której z niewielką wiarygodnością opowiada autorowi Andrzej Gąsiorowski, dziś zasłużony obywatel Izraela. Wielką rolę w operacji przerzutu odegrała Polska, ale jej reprezentantem – w obu zresztą książkach – jest głównie Jerzy Dziewulski, dziś emerytowany już pułkownik, elokwentny tylko w niektórych kwestiach. Jaki interes miało tak zasłużone jak „Fronda” wydawnictwo, żeby w ten sposób podlansować Art-B, trudno zrozumieć. A czas niekoniecznie pokaże, o co tu chodzi. Druga z książek, „Pięść Dawida. Tajne służby Izraela”, w kilkunastu zgrabnych opowiastkach pokazuje „najtajniejsze” służby specjalne tego kraju. „W Izraelu panuje niewzruszona zasada, że osoby zaangażowane w operacje specjalne nie rozmawiają o nich z postronnymi. I nawet jeśli media dokopią się do szczegółów jakiejś spektakularnej akcji, to nigdy nie wiadomo, czy nie chodzi o wersję stworzoną na potrzeby dziennikarzy” – przeczytamy w książce „Pięść Dawida”. No właśnie, niech to posłuży za całe podsumowanie.


„Most. Tajna operacja przerzutu Żydów”, Dariusz Wilczak, wydawnictwo Fronda, Warszawa 2015

„Pięść Dawida. Tajne służby Izraela”, Artur Górski, Wydawnictwo Znak, Kraków 2015

Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 29 (512), 19 lipca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter