12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W stanie zagrożenia

Ocena: 0
4353

Film „W czterech ścianach życia” na ubiegłorocznym festiwalu w Berlinie zdobył wyróżnienie publiczności. Nagrodzono go także na kilku innych międzynarodowych imprezach.

fot. Aurora Films

Stało się tak zapewne z powodu tematyki – związanej z wojną w Syrii. Wojna ta, niekończąca się z powodu zaangażowania w nią kilku mocarstw, nadal niszczy tamten starożytny kraj. Realizowane są obecnie liczne międzynarodowe reportaże i dokumenty o Syrii, głównie o problemach katastrofy humanitarnej. Akcja „W czterech ścianach życia”, oryginalnego formalnie utworu, zrealizowanego przez belgijskiego reżysera, rozgrywa się w klaustrofobicznej przestrzeni mieszkania w ogarniętym wojną Damaszku. Z powodu zagrożenia przez snajpera uwięziona w mieszkaniu zostaje matka z trojgiem dzieci, teściem, pomocą domową i dalszą rodziną. Autorzy umiejętnie budują dramaturgię filmu w kilku pokojach i kuchni.

Autora filmu nie interesuje przebieg działań wojennych, lecz walka kobiety o uratowanie dzieci i bliskich. Domownicy nie mogą wychodzić za zewnątrz, a matka musi zadbać o ich wyżywienie i bezpieczeństwo. Mamy więc do czynienia z sytuacją na podobieństwo antycznego dramatu. Wszyscy bohaterowie przeżywają nieustanne zagrożenie życia, a przy tym próbują ocalić swoje człowieczeństwo i starają się ewakuować z zasadzki. Potworne skutki wojny w Syrii zostały ukazane od strony niejako prywatnej, intymnej. Akcja utworu została osadzona w konkretnym miejscu i czasie, jednak na dobrą sprawę może się rozgrywać na tle każdej wojny, gdzie wielu ludzi musi przebywać w zamkniętych mieszkaniach i kryjówkach w poczuciu stałego zagrożenia. Nasuwa się tu porównanie z cywilnymi warszawiakami, którzy w czasie Powstania Warszawskiego ukrywali się w piwnicach i rozmaitych kryjówkach, starając się uratować przed pacyfikującymi powstańców Niemcami.

 

„W czterech ścianach życia” (Insyriated), Belgia, 2017. Scenariusz i reżyseria: Philippe Van Leeuw. Wykonawcy: Hiam Abbass, Diamand Bou Abboud, Juliette Navis, Mohsen Abbas, Moustapha Al Kar i inni. Dystrybucja: Aurora Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter