22 października
wtorek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W stanie zagrożenia

Ocena: 0
3703

Film „W czterech ścianach życia” na ubiegłorocznym festiwalu w Berlinie zdobył wyróżnienie publiczności. Nagrodzono go także na kilku innych międzynarodowych imprezach.

fot. Aurora Films

Stało się tak zapewne z powodu tematyki – związanej z wojną w Syrii. Wojna ta, niekończąca się z powodu zaangażowania w nią kilku mocarstw, nadal niszczy tamten starożytny kraj. Realizowane są obecnie liczne międzynarodowe reportaże i dokumenty o Syrii, głównie o problemach katastrofy humanitarnej. Akcja „W czterech ścianach życia”, oryginalnego formalnie utworu, zrealizowanego przez belgijskiego reżysera, rozgrywa się w klaustrofobicznej przestrzeni mieszkania w ogarniętym wojną Damaszku. Z powodu zagrożenia przez snajpera uwięziona w mieszkaniu zostaje matka z trojgiem dzieci, teściem, pomocą domową i dalszą rodziną. Autorzy umiejętnie budują dramaturgię filmu w kilku pokojach i kuchni.

Autora filmu nie interesuje przebieg działań wojennych, lecz walka kobiety o uratowanie dzieci i bliskich. Domownicy nie mogą wychodzić za zewnątrz, a matka musi zadbać o ich wyżywienie i bezpieczeństwo. Mamy więc do czynienia z sytuacją na podobieństwo antycznego dramatu. Wszyscy bohaterowie przeżywają nieustanne zagrożenie życia, a przy tym próbują ocalić swoje człowieczeństwo i starają się ewakuować z zasadzki. Potworne skutki wojny w Syrii zostały ukazane od strony niejako prywatnej, intymnej. Akcja utworu została osadzona w konkretnym miejscu i czasie, jednak na dobrą sprawę może się rozgrywać na tle każdej wojny, gdzie wielu ludzi musi przebywać w zamkniętych mieszkaniach i kryjówkach w poczuciu stałego zagrożenia. Nasuwa się tu porównanie z cywilnymi warszawiakami, którzy w czasie Powstania Warszawskiego ukrywali się w piwnicach i rozmaitych kryjówkach, starając się uratować przed pacyfikującymi powstańców Niemcami.

 

„W czterech ścianach życia” (Insyriated), Belgia, 2017. Scenariusz i reżyseria: Philippe Van Leeuw. Wykonawcy: Hiam Abbass, Diamand Bou Abboud, Juliette Navis, Mohsen Abbas, Moustapha Al Kar i inni. Dystrybucja: Aurora Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Gdzie jednak wzmógł się grzech,
tam jeszcze obficiej rozlała się łaska.

Dziś w Kościele:
wtorek XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 5,12.15b.17-19.20b-21, Ps 40, Łk 12,35-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -