8 grudnia
czwartek
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Radzyminie powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920

Ocena: 0
509

Równolegle do budowanego przez MON od początku sierpnia w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej - podobne Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku powstanie także w Radzyminie. Zbudują je samorządy miasta i woj. mazowieckiego. Jest już gotowa koncepcja, trwają prace projektowe, a budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.

Wizualizacja budynku muzeum (fot. mat. prasowe)

Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podczas obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej uroczyście zaprezentowali samorządowe plany budowy i wizualizacje Muzeum, które powstanie naprzeciw Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 i ma być oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Będzie to inwestycja o wiele skromniejsza, niż muzeum budowane w oddalonym od Radzymina o kilkanście kilometrów Ossowie.

List intencyjny w sprawie budowy marszałek województwa i burmistrz Radzymina uroczyście podpisali już rok temu. W tym czasie gmina pozyskała grunt pod budowę obiektu, powstała koncepcja rewitalizacji i rozbudowy "Świetlicy Pielgrzyma", inwestycję uzgodniono też z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków, a także rozpoczęło się projektowanie. Zapowiedziano również konsultacje społeczne na temat koncepcji zagospodarowania przestrzeni przy cmentarzu na cele ogrodu historyczno-edukacyjnego. Początek prac budowlanych przewidywany jest na wiosnę 2021 roku.

Obiekt powstaje pomimo wielu prób pisania historii Bitwy Warszawskiej na nowo. Tak jak najsilniejszy wiatr nie jest w stanie zmienić biegu rzeki, tak samo nikt i nic nie zmieni prawdy o tym,  że niezwykle waleczni żołnierze w ossowskim bitewnym epizodzie stanowili jedynie tło dla zaciętych i kilkudniowych walk o Radzymin. Świadomość kapitalnej roli Radzymina jako symbolicznej stolicy Cudu nad Wisłą dobrze była znana władzom odrodzonej II Rzeczpospolitej, które tu organizowały centralne obchody Święta Wojska Polskiego

- mówił Krzysztof Chaciński podczas prezentacji projektu Muzeum.

Wielką rolą samorządu jest przypominać i upamiętniać bohaterów walk 1920 r., gdyż ta pamięć powinna trwać wiecznie. Myślę, że nie ma lepszego miejsca, bo w sposób naturalny będzie ono związane z tą ziemią, uświęconą krwią bohaterów. Chcemy, aby to muzeum było częścią Muzeum Niepodległości, dla którego organem prowadzącym jest samorząd województwa mazowieckiego. Realizujemy w ten sposób zasadę subsydiarności, czyli pomocniczości. Chcemy robić to wspólnie - chcemy upamiętniać naszych bohaterów, ale przede wszystkim edukować młodzież i w oparciu o historię wychowywać ją w systemie tych wartości, dzięki którym w 1920 r. ocalała odrodzona Rzeczpospolita

- mówił z kolei Adam Struzik.

Według opracowanej przez gminę koncepcji przyszłe muzeum będzie mieściło się w zabytkowej, zrewitalizowanej „Świetlicy Pielgrzyma” oraz w połączonym z nią, nowoczesnym pawilonie wystawienniczym o powierzchni ok. 500 metrów kwadratowych. Sam zabytkowy budynek byłby zbyt mały, aby pomieścić muzeum. "Świetlica Pielgrzyma" wraz z działką została przekazana gminie przez Parafię Przemieniania Pańskiego w Radzyminie przy aprobacie bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

Wykonawcą koncepcji była firma Aioni z Białystoku. Rozpoczęły się też prace na dokumentacją projektową, której wykonawcą jest Studio Budowlane "Unity" s.c. z Warszawy. Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane na wiosnę 2021 r.

Przy okazji prezentacji projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie władze miasta ogłosiły społeczną zbiórkę pamiątek, które się muzeum znajdą, z prośbą o zgłaszanie się w tej sprawie do gminy.

Wraz z wizualizacjami Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 powstały cztery koncepcje kierunków zagospodarowania terenu tzw. "lądowiska papieskiego" w bezpośrednim sąsiedztwie Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie wraz z pomnikiem bohaterów Bitwy Warszawskiej. Według tych koncepcji, teren ten mógłby stać się ogrodem historyczno-edukacyjnym, który wraz z zabytkową nekropolią i sąsiednim Muzeum Bitwy Warszawskiej stanowiłyby atrakcję historyczną i edukacyjną, chętnie odwiedzaną przez turystów i osoby pragnące oddać hołd bohaterom wojny polsko-bolszewickiej, spoczywającym na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie.

We wrześniu planowane jest rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych w tej sprawie. Podobnie jak wcześniej dla centrum Radzymina, gmina będzie dążyła do stworzenia optymalnego sposobu zagospodarowania "lądowiska" z uwzględnieniem wyników dyskusji społecznej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Czwartek, II tydzień Adwentu - uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter