18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Poznaniu 2019 ustanowiono Rokiem Bambrów

Ocena: 0
530

Stanowisko ws. ustanowienia roku 2019 Rokiem Bambrów Poznańskich przyjęli we wtorek jednogłośnie poznańscy radni. W tym roku przypada 300-lecie przybycia do miasta pierwszych osadników z Bambergu.

 

Kwolana - Own work, CC BY-SA 4.0, Link


Osadnicy przybyli na zaproszenie władz miasta z Bambergu w południowej Frankonii w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach - obecnych dzielnicach - zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy. Przybysze szybko zasymilowali się z miejscową ludnością i wnieśli duży wkład w rozwój tej części regionu.

Jak stwierdzono w przyjętym stanowisku, "Bambrzy poznańscy szczycą się swoją historią, która dowiodła, że dobra współpraca między różnymi nacjami jest nie tylko możliwa, ale przynosi dobre efekty".

"Trwająca trzy wieki współpraca Bambrów z rdzenną ludnością Poznania i okolicznych wsi uczyniła z nich samych ważną część wielkopolskiej społeczności. 300 lat od zawarcia kontraktu osiedleńczego pomiędzy władzami Poznania i pierwszą grupą osadników przybyłą z okolic Bambergu oraz późniejsze dokonania Bambrów na rzecz miasta są okazją do świętowania tego jubileuszu, dlatego Rada Miasta Poznania ustanawia rok 2019 Rokiem Bambrów Poznańskich" – głosi tekst.

W stanowisku przypomniano, że początek XVIII w. był dla Poznania i okolic "jednym z najtrudniejszych okresów w jego historii": miasto i okoliczne wsie biedniały i wyludniały się m.in. za sprawą wojny północnej oraz zarazy. Gospodarka nie istniała, brakowało żywności, szerzyła się anarchia. Wsie opustoszały, a władze Poznania nie dysponowały pieniędzmi na odbudowę miasta i okolicy.

"Dotychczasowe próby zaludniania nie przynosiły efektu, dlatego aby zasiedlić i odbudować wsie (obecnie dzielnice miasta) władze miejskie postanowiły sprowadzić osadników zza zachodniej granicy. Wydano odezwę skierowaną do państw niemieckich, w tym głównie do Bambergu w południowej Frankonii" - napisano.

W latach 1719-1753 kilkoma falami przywędrowali rolnicy z okolic Bambergu, nazwani z racji swego pierwotnego miejsca zamieszkania Bambrami. Nowi osadnicy szybko odbudowali zrujnowane wsie. Jak przypomniano, Bambrzy i ich potomkowie "wnieśli w kulturę wsi podpoznańskich nowe elementy z zakresu uprawy roli, pożywienia, budownictwa"; szybko też zasymilowali się z miejscową ludnością.

"Bambrzy i ich potomkowie jako ludzie solidni, gospodarni, pracowici i uczciwi wywarli swą postawą i cechami wpływ na poznańską gospodarkę i rolnictwo. W latach 1900 do 1924 okoliczne wsie włączono do miasta i stały się one jego dzielnicami, a potomkowie osadników z Bambergu stanowią od dziesięcioleci integralną część społeczeństwa" – napisano w stanowisku.

Tekst przypomina też zasługi Bambrów i ich ofiarność w czasie powstania wielkopolskiego, wojny z bolszewikami i II wojny światowej. Wskazuje również, że w latach PRL za swe obco brzmiące nazwiska spychani byli na margines życia społecznego; im to w pierwszej kolejności odbierano ziemię, domy, sklepy i przedsiębiorstw

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"

Dziś w Kościele: wtorek, XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni lub wspomnienie dowolne św. Elżbiety z Schönau, dziewicy, zakonnicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 8,1-9; Ps 146 (145),1b-2. 5-6b.6c-7.8-9a; Mt 5,43-48.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)