5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W niebo stąpanie

Ocena: 0
1481

Wojenne losy obywateli polskich różnych wyznań przywołał na pamięć Jerzy Kalina w przejmującej instalacji, którą można oglądać do 29 września w warszawskiej Kordegardzie przy Krakowskim Przedmieściu, naprzeciwko pałacu prezydenckiego.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Instalacja składa się z czternastu ludzkich postaci naturalnej wielkości, jakby wyrzeźbionych z piaskowca. Odziane są w siermiężne stroje. Każda z nich trzyma w dłoniach duży bochen chleba na którym widnieją znaki religijne katolickie, prawosławne i żydowskie. Chleb w odróżnieniu od szarych postaci jest prawdziwy.

– Chleb jest znakiem naszej doczesności, a zarazem ofiary, która przenosi nas w wieczność. Pamiętam mamę, która zawsze czyniła na chlebie nożem znak krzyża, zanim zaczęła go kroić. Ona była dla mnie pierwszą performerką – mówi Jerzy Kalina.

Autor nazwał instalację „W niebo stąpanie”. Nawiązał w ten sposób do słów Zbigniewa Herberta, który pisał, że dokąd żyjemy i mamy cel przed sobą, dokonuje się nasze w niebo wstępowanie. Jerzy Kalina chciał podkreślić, że wszystkie ofiary II wojny światowej, niezależnie od wyznawanej wiary liczą, na naszą pamięć, na sprawiedliwość i na zbawienie.

Integralną, choć przestrzennie odrębną, częścią instalacji jest postać chłopca, wokół którego leżą porozrzucane ziemniaki. Artysta nawiązał w ten sposób do znanej fotografii żydowskiego dziecka stojącego z podniesionymi rękami, przyłapanego przez niemieckich żołnierzy na szmuglowaniu pod koszulą ziemniaków dla rodzeństwa w getcie. – Niemiec jeden z drugim dopadli go i wysupłali z niego wszystko, a ja mu to teraz zwrócę – mówił Kalina.

Na wernisażu wystawy, który zorganizowano na kilka dni przed 80. rocznicą niemieckiej agresji na Polskę, obecny był wicepremier prof. Piotra Glińskiego i dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 30,19-21. 23-26; Ps 147A,1-6; Mt 9,35 – 10, 1. 5-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter