30 marca
poniedziałek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W niebo stąpanie

Ocena: 0
1087

Wojenne losy obywateli polskich różnych wyznań przywołał na pamięć Jerzy Kalina w przejmującej instalacji, którą można oglądać do 29 września w warszawskiej Kordegardzie przy Krakowskim Przedmieściu, naprzeciwko pałacu prezydenckiego.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Instalacja składa się z czternastu ludzkich postaci naturalnej wielkości, jakby wyrzeźbionych z piaskowca. Odziane są w siermiężne stroje. Każda z nich trzyma w dłoniach duży bochen chleba na którym widnieją znaki religijne katolickie, prawosławne i żydowskie. Chleb w odróżnieniu od szarych postaci jest prawdziwy.

– Chleb jest znakiem naszej doczesności, a zarazem ofiary, która przenosi nas w wieczność. Pamiętam mamę, która zawsze czyniła na chlebie nożem znak krzyża, zanim zaczęła go kroić. Ona była dla mnie pierwszą performerką – mówi Jerzy Kalina.

Autor nazwał instalację „W niebo stąpanie”. Nawiązał w ten sposób do słów Zbigniewa Herberta, który pisał, że dokąd żyjemy i mamy cel przed sobą, dokonuje się nasze w niebo wstępowanie. Jerzy Kalina chciał podkreślić, że wszystkie ofiary II wojny światowej, niezależnie od wyznawanej wiary liczą, na naszą pamięć, na sprawiedliwość i na zbawienie.

Integralną, choć przestrzennie odrębną, częścią instalacji jest postać chłopca, wokół którego leżą porozrzucane ziemniaki. Artysta nawiązał w ten sposób do znanej fotografii żydowskiego dziecka stojącego z podniesionymi rękami, przyłapanego przez niemieckich żołnierzy na szmuglowaniu pod koszulą ziemniaków dla rodzeństwa w getcie. – Niemiec jeden z drugim dopadli go i wysupłali z niego wszystko, a ja mu to teraz zwrócę – mówił Kalina.

Na wernisażu wystawy, który zorganizowano na kilka dni przed 80. rocznicą niemieckiej agresji na Polskę, obecny był wicepremier prof. Piotra Glińskiego i dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca


Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
lecz pragnę, aby się nawrócił i miał życie.

Dziś w Kościele: Poniedziałek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 13,1-9.15-17.19-30.33-62; Ps 23,1b-6; J 8,1-11 lub J 8,12-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
30 marca –  Parafia Św. Augustyna (ul. Nowolipie 18, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter