23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

1050-lecie Chrztu Polski: kiedy obchody?

Ocena: 0
3763

Program centralnych wydarzeń związanych z rocznicą przedstawiono 27 listopada podczas konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie.

2015-11-27 14:02
mip / Warszawa (KAI), mz
fot. PAP /Tomasz Gzell

W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Patronat nad jubileuszowymi obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

– To wielka i ważna rocznica, bo bez Chrztu Polski nie byłoby państwa polskiego – powiedział Gliński. Przypomniał, że Chrzest wprowadził Polskę w obręb kultury śródziemnomorskiej i oznaczał przyjęcie podstawowych wartości cywilizacyjnych. – Chrześcijaństwo niosło polskość przez lata i podtrzymywało polską tożsamość i godność – podkreślił wicepremier.

Przewodniczący KEP wskazywał z kolei, że Chrzest Polski oznaczał radykalną zmianę: "od bałwochwalstwa do kultu Boga; od kultu stworzenia do kultu Stwórcy". Wydarzenie to, przypomniał abp Gądecki, miało znaczenie dla wszystkich wymiarów życia społecznego, bowiem obejmowało kontekst polityczny, edukacyjny i kulturalny.

Zdaniem przewodniczącego KEP, obchody Jubileuszu, oprócz istotnego znaczenia historycznego, mają też pokazać co się stanie, gdy Europa oddali się od chrześcijaństwa. – Europa oddalona od swoich korzeni łatwo ulega manipulacji – zaakcentował hierarcha.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano harmonogram centralnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które odbędą się w połowie kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Omówiono kalendarium kulturalnych i religijnych wydarzeń związanych z Jubileuszem.

Bp Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej zaprosił uczestników spotkania do udziału w X Zjeździe Gnieźnieńskim, który odbędzie się w dniach 11-13 marca 2016 r. w pierwszej stolicy Polski pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Jubileuszowe spotkanie przy grobie św. Wojciecha zgromadzi wybitnych intelektualistów i polityków zjednoczonej Europy. 

W ramach spotkania z dziennikarzami zaprezentowano specjalny serwis internetowy prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury. Będzie on źródłem informacji o wydarzeniach związanych z Jubileuszem oraz miejscem, w którym można poszerzyć swoją wiedzę na temat tego kluczowego dla historii Polski wydarzenia. Na stronie znajdują się zróżnicowane materiały o charakterze informacyjnym, edukacyjnym, historycznym oraz liturgicznym, a także muzyka i prace plastyczne inspirowane polskim dziedzictwem chrześcijańskim. 

W serwisie www.chrzest966.pl obok kalendarium wydarzeń znajduje się też mapa, na której znaleźć będzie można imprezy organizowane w danym rejonie Polski.

Z okazji Jubileuszu w poznańskim Muzeum Archeologicznym zobaczyć będzie można wystawę "Początki chrześcijaństwa w poznańskim Ostrowie". Podczas Zgromadzenia Narodowego, które odbędzie się w ramach centralnych obchodów Jubileuszu od 14-16 kwietnia 2016 r. premierę będzie miał utwór "Oratorium 966.pl" skomponowany przez Jacka Sykulskiego. 

Z pieniędzy publicznych dofinansowano łącznie 33 projekty kulturalne, nawiązujące do tematyki Chrztu Polski. Fundusze otrzymały głównie projekty muzyczne, wystawy, inscenizacje historyczne oraz konferencje i programy edukacyjne. Wśród dofinansowanych inicjatyw znajdują się także m.in. przyszłoroczne Spotkania Młodych LEDNICA 2000 oraz projekty Klubu Inteligencji Katolickiej, łódzkiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Centrum Myśli Jana Pawła II. 

Na program stypendialny "Chrzest 966", wspierający organizacje wydarzeń upamiętniających Chrzest Polski rząd przeznaczył 3 mln złotych, kolejne 2 mln przekazane zostały Narodowemu Centrum Kultury na dotacje celowe. Do konkursu o dofinansowanie zgłoszono do NCK prawie 550 inicjatyw. Według zapowiedzi wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego rozpisany zostanie drugi konkurs dotacyjny, w którym do rozdysponowania będzie dodatkowe 1,5 mln.

Podczas konferencji prasowej wyświetlono zwiastun filmu Macieja Pawlickiego "Mesco Dux Baptizatur", który omówi dzieje chrystianizacji Polan. Dokument zrealizowany przy współfinansowaniu NCK będzie pokazywany w przyszłym roku.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, w tym abp Stanisław Gądecki i sekretarz generalny bp Artur Miziński oraz przedstawiciele rządu z wicepremierem Piotrem Glińskim. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył też Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury – organizatora konferencji, a także sygnatariusze listu intencyjnego w sprawie organizacji rocznicowych obchodów.

List ten podpisali 22 października 2013 r. w Poznaniu: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański; abp Józef Kowalczyk, ówczesny metropolita gnieźnieński; Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury; Piotr Florek, wojewoda wielkopolski; Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego; Ryszard Grobelny, prezydent Poznania; Jan Grabkowski, starosta poznański; Jacek Kowalski, prezydent Gniezna oraz Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński.

Obchody rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski są organizowane wspólnie przez Konferencje Episkopatu Polski, Narodowe Centrum Kultury, a także instytucje samorządowe i pozarządowe województwa wielkopolskiego. Mają upamiętniać przyjęcie przez Mieszka I chrztu oraz chrystianizację Polan. Mimo, że centralne obchody rocznicowe odbędą się w Poznaniu i Gnieźnie dopiero w połowie kwietnia, to wydarzenia towarzyszące tym obchodom organizowane są już od kilku miesięcy. 

W najbliższą niedzielę, wraz początkiem roku liturgicznego, zainaugurowany zostanie w Kościele program duchowego przygotowania wiernych do przeżywania tajemnicy chrztu. Znakiem Jubileuszu będzie świeca, która zapłonie w kościołach. Duchowym obchodom roku jubileuszowego będą towarzyszyć okolicznościowe katechezy i czuwania w ramach tzw. "Jubileuszowej drogi chrzcielnej".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter