2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W głowie dziewczynki

Ocena: 0
2395
W letnim repertuarze kin, jak wspominałem w „Idziemy”, na ekranach pojawia się coraz więcej filmów familijnych, przeznaczonych do oglądania dla dzieci, młodzieży, rodziców, a nawet dziadków.
W wielu warszawskich kinach tego typu obrazy stanowią już mniej więcej jedną trzecią programu. Wielkim powodzeniem wśród widzów, nawet w upały, cieszy się brawurowa amerykańska animacja „W głowie się nie mieści”, zrealizowana dla Studia Disneya przez eksperymentalne Studio Pixar. Okazuje się więc, że wytwórnia Disneya nie składa broni przed konkurencją. Zwraca uwagę znakomity pomysł wyjściowy filmu. Oglądamy perypetie jedenastoletniej Riley, która z prowincjonalnej Minnesoty przenosi się z rodzicami do San Francisco. Dziewczynka traci dotychczasowe oparcie w szkole, środowisku, sąsiadach i rówieśnikach, więc w nowym miejscu pogrąża się w niepokojach i buntach przeciwko rodzicom i szkole.

Tematyczne nowatorstwo filmu (obok rewelacyjnej warstwy plastycznej) polega na tym, że autorzy pozwalają widzom zajrzeć do jaźni Riley, gdzie o jej świadomość i uczynki walczą ze sobą cztery symboliczne emocje: Radość, Smutek, Strach i Gniew, których sylwetki zostały zabawnie skontrastowane. W filmie oglądamy zatem równolegle prowadzone opowieści o życiowych perypetiach dziewczynki oraz o tym, co dzieje się w jej mózgu. Te ostatnie wątki wydają się nawet ciekawsze i bogatsze w dramatyczne konflikty. Autorzy prezentują bajkową wizję przeżyć dziecka, które nie wygląda tu na nieskalane niewiniątko, jak często się potocznie uważa. W świadomości Riley obecne są również złe emocje, które dziewczynka w końcu przezwycięża. W tym błyskotliwie zrealizowanym utworze w opakowaniu brawurowej akcji zawarta została ciekawa i mądra warstwa edukacyjna na temat niełatwego dojrzewania młodej bohaterki. W kinie familijnym mamy więc dziś do czynienia z interesującymi wydarzeniami.


„W głowie się nie mieści” („Inside Out”), USA, 2015. Reżyseria – Pete Docter. Wykonawcy polskiej wersji językowej: Małgorzata Socha, Kinga Preis, Maja Ostaszewska, Cezary Pazura i inni. Dystrybucja – Walt Disney Poland

Mirosław Winiarczyk
fot. Walt Disney Poland
Idziemy nr 29 (512), 19 lipca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter