28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W drodze ku wieczności

Ocena: 0
3232

O. Adama Szustaka, dominikanina, w zasadzie przedstawiać nie trzeba.

fot. wydawnictwo W drodze

Od lat jest chętnie zapraszanym i słuchanym rekolekcjonistą, a jego odbiorcami są zarówno wierni zgromadzeni w niewielkich wiejskich kościółkach, jak i wielkie rzesze zebrane na stadionach. Przynajmniej tak było do czasu epidemii. Największe oddziaływanie – zwłaszcza na młodzież – o. Szustak ma jednak przez internet. Jego codzienne komentarze oglądane są często przez dziesiątki tysięcy internautów. Zgodnie z charyzmatem swojego zakonu stara się głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby.

„Książka, którą trzymasz w ręku, to zbiór komentarzy do niedzielnych czytań na rok B. W większości są to spisane homilie, które wygłosiłem w ramach internetowej serii »CNN« (»Słowo na niedzielę«) publikowanej na youtube’owym kanale »Langusta na palmie«. Nagrywałem je wszędzie tam, gdzie aktualnie przebywałem: w podróży, na rekolekcjach czy na wakacjach, więc są to kazania z najróżniejszych miejsc świata. Czemu to takie ważne? Bo Słowo Boże wszędzie tam było dla mnie (i dalej jest) żywe, niezniszczalne w swojej mocy i pociągające w swej mądrości. Ono wszędzie jaśniało dla mnie niczym lampa oświetlająca drogę, według tego, co mówi psalmista: Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce (Ps 119, 105)” – napisał we wstępie autor.

Na każdą niedzielę właśnie rozpoczynającego się adwentem roku kościelnego B zamieszczono w książce pełne teksty czytań mszalnych oraz komentarze do nich o. Adama. Już tytuły poszczególnych komentarzy mówią wiele: Jak rozpoznać wolę Bożą?, Jak walczyć z grzechem?, Jak znaleźć Boga?, Lekarstwo na strach. Dlaczego Bóg nie wysłuchuje mojej modlitwy?, Skąd się wzięły przykazania?, Jak przejść przez nieszczęście?, Nie pij tej wódy! – to niektóre z nich.

„Zapraszam cię, byś i ty na ten następny odcinek drogi ku wieczności, którym niewątpliwie będzie kolejny rok twojego życia, wziął Słowo dane nam przez Pana Boga w liturgii. Wierzę, że ono, jeśli zaczniesz je czytać, rozważać i przykładać do swojego życia, prawdziwie stanie się dla ciebie lampą, która nie tylko oświetla świat wokoło, ale i rozprasza ciemności duszy, by nieprzerwanie mogło cię nasycać Boże Światło. Jak zawsze, pozostaje tylko jedno pytanie: czy Mu uwierzysz i otworzysz swoje uszy?” – zachęca autor./ws

Nasuwa się refleksja, że zdecydowanie lepiej słuchać komentarzy o. Adama do tekstów mszalnych niż wypowiedzi zakonnika na niektóre aktualne tematy, jak choćby na te podczas kampanii wyborczej czy ostatnie w związku z tzw. Strajkiem Kobiet.

 


 

Adam Szustak OP
Niedzielnik B. Komentarze do czytań
Wydawnictwo W drodze
Poznań 2020, 440 s.

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter