12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraińcy kolędowali w Służewskim Domu Kultury

Ocena: 0
348

Kilkaset Ukraińców i zaproszonych gości kolędowało 13 stycznia w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. 

Fot. Pixabay - CC0

Organizatorem koncertu kolęd i pastorałek był dekanat warszawsko-łódzki Kościoła greckokatolickiego, na czele którego stoi dziekan, ks. Bohdan Kruba, proboszcz parafii pw. bł. Mikołaja Czarneckiego w Warszawie. Podsumowując spotkanie, kapłan powiedział:

W sumie nasze kolędowanie było jednym wielkim wołaniem o pokój w Ukrainie.

Była to kolejna, wspaniała okazja, żeby się spotkać, wspólnie pokolędować i oddać cześć Nowonarodzonemu Jezusowi. Wszystkie parafie naszego dekanatu bardzo ładnie się przygotowały. Dla diaspory bycie razem przy takiej okazji jest bardzo ważne, szczególnie w czasie wojny na Ukrainie. We wszystkich życzeniach i poprzez śpiew proszono Nowonarodzonego Pana, by w końcu skończyła się wojna na ukraińskiej ziemi i zapanował pokój. Była to też okazja, by nasi parafianie mogli choć przez chwilę, jak ja to określam, oczyścić głowę i serce, oderwać się od wszystkich trudnych spraw, które ich na co dzień przytłaczają. Kolędowanie wspaniale łączy i integruje, tak jak wszystkie rodziny podczas świąt Bożego Narodzenia 

- powiedział ks. Kruba.

Kolędowanie jest integralną częścią obchodów świąt Bożego Narodzenia na Ukrainie, głęboko zakorzenioną w bogatej kulturowej i religijnej historii kraju. W trakcie koncertu wyśpiewano najpopularniejsze ukraińskie kolędy, czyli "koliadki" m.in.: "Shedryk", "Dobryj Wieczer Tobi", "Nowa Radist Stała", "Swiata Weczeria" oraz "Gdy się Chrystus rodzi" czy "W żłobie leży". Zaprezentowano też "wizytę wertypów” oraz procesję z Gwiazdę Betlejemską. 

Wystąpili: dzieci z najmłodszej parafii dekanatu z Żyrardowa, chór "Gloria" z parafii p.w. Opieki Najświętszej Marii Panny w Warszawie, której proboszczem jest ks. Wołodymyr Raczkowski, młodzież ze wspólnoty "Tempus" przy parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, przy klasztorze ojców bazylianów, której proboszczem jest ks. Piotr Kuszka, chór "Deo Gloria" z parafii pw. Ofiarowania Pańskiego w Łodzi, której proboszczem jest ks. Wasyl Berkyta, dzieci i młodzież z parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Warszawie, której proboszczem jest ks. Dmytro Orszuljak, chór "Z ukraińskiego serca" z parafii pw. Opieki Najświętszej Marii Panny w Warszawie, młodzi kolędnicy z parafii pw. bł. Mikołaja Czarneckiego w Warszawie oraz chór z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pruszkowie, której proboszczem jest ks. Witalii Madarasz. Koncert poprowadził dziekan ks. Bohdan Kruba.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz, konsul Ukrainy w Warszawie, Oksana Denys, założycielka Ukraińskiego Domu w Warszawie, Myrosława Keryk, administrator apostolski dla grekokatolików Kazachstanu i Azji Środkowej ks. mitrat Wasyl Howera, siostry Służebnice Niepokalanej Maryi Panny oraz siostry bazylianki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter