25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: szkody na 2,5 mld dolarów

Ocena: 0.4
327

Łączne szkody wyrządzone dziedzictwu kulturalnemu Ukrainy w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję wynoszą co najmniej 2,5 mld dolarów

Fot. PAP/EPA/NATIONAL POLICE OF UKRAINE HANDOUT

W ciągu następnych 10 lat liczba może wzrosnąć do 7 miliardów. Oznajmiła to 10 sierpnia na briefingu w Kijowie szefowa Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Ukrainie Chiara Dezzi Bardeschi.

Przedstawiła ona te dane, podsumowując swój pobyt w Odessie po ostrzeliwaniu jej przez wojska rosyjskie w dniach 20-23 lipca. Według prelegentki w mieście przeprowadzono kompleksową techniczną ocenę szkód wyrządzonych obiektom kulturalnym i religijnym. Objęła ona inwentaryzację i dokumentację poszczególnych budynków, wycenę ich wartości strukturalnej oraz wizualny przegląd ich trwałości w celu ustalenia stopnia ich uszkodzeń.

Przewodnicząca Biura UNESCO oświadczyła, iż organizacja ta zmobilizowała światową opinię publiczną do sfinansowania pierwszych prac odnowicielskich w Odessie za pośrednictwem funduszu ds. sytuacji nadzwyczajnych. Poza tym dokument UNESCO nt. strat wyrządzonych temu miastu może być wykorzystany w sądach międzynarodowych.

Zdarzało się to już w przeszłości, np. w przypadku szkód dla dziedzictwa kulturalnego w Timbuktu w Mali w 2013 r. Dokumentację UNESCO wykorzystał Międzynarodowy Trybunał Karny w swoim śledztwie

– przypomniała Ch. Dezzi Bardeschi.

Na początku sierpnia ta organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 do 26 lipca br. najeźdźcy zniszczyli w tym kraju 274 obiekty o charakterze duchowym i kulturalnym. Prawie połowę tej liczby – 117 – stanowiły budynki religijne, ponadto na liście zniszczeń znalazło się 27 muzeów, 98 gmachów o wartości historycznej i/lub kulturalnej, 19 pomników, 12 bibliotek i 1 archiwum.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter