23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukradli 100-kilogramową złotą monetę. Prawdopodobnie jest już zniszczona

Ocena: 0
105

Ważąca 100 kg złota moneta skradziona cztery miesiące temu z Muzeum im. Bodego w Berlinie została przez złodziei sprzedana i uległa prawdopodobnie zniszczeniu – poinformowała w środę policja w Berlinie po zatrzymaniu domniemanych sprawców włamania.

Tak moneta prezentowała się przed kradzieżą. Fot. PAP/EPA/MARCEL METTELSIEFEN

"Zakładamy, że moneta została sprzedana na części lub w całości" – powiedział Carsten Pohl z Urzędu Kryminalnego w Berlinie.

"Nadzieja na odnalezienie monety, chociażby w kawałkach, jest niewielka" – zastrzegł policjant.

Nadzorująca śledztwo prokurator Martina Lamb powiedziała, że kradzieży dokonała zorganizowana banda. Niemieckie media podają, że sprawcy należą do jednego z arabskich klanów przestępczych działających w Berlinie.

Policja zatrzymała w środę rano w dzielnicy Neukoelln czterech mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat. Cała czwórka znajduje się obecnie w areszcie śledczym. Postępowanie objętych jest też dziewięć dalszych osób.

Wartość nominalna wynosi 1 mln dolarów kanadyjskich (675 tys. euro), a wartość zużytego przy jej wykonaniu złota szacowana jest na 3,7 mln euro.

Do spektakularnej kradzieży doszło w marcu. Włamywacze dostali się do budynku z torów szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn) znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum. W pobliżu policja znalazła porzuconą drabinę i taczkę.

Okolicznościową monetę "Big Maple Leaf" przedstawiającą brytyjską królową Elżbietę II wybiła w 2007 roku Kanadyjska Mennica Królewska w zaledwie pięciu egzemplarzach. Prywatny właściciel wypożyczył ją muzeum jako depozyt. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły