15 grudnia
sobota
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukazał się album "Święty Jan Paweł II na znaczkach świata 1978-2005"

Ocena: 0
330

"Święty Jan Paweł II na znaczkach świata 1978-2005", album, który ukazał się nakładem oficyny Biały Kruk to efekt pasji ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, teologa, biblisty, znanego duszpasterza.

fot. pixabay.com

"Wydawnictwa pocztowe, związane z pontyfikatem Jana Pawła II są jednym z przejawów charyzmatycznego oddziaływania i ogromnej popularności papieża z Polski" - wyjaśnia we wstępie ks. prof. Chrostowski wielką liczbę walorów, ukazujących się w najbardziej odległych zakątków świata. Autor opowiada też, jak zaczęło się kolekcjonowanie filatelistycznych "papaliów" i o towarzyszącej temu pasji. Studiując w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie kolekcjonował walory o tematyce Starego Testamentu. Pod wpływem właściciela niewielkiego sklepu filatelistycznego, usytuowanego w pobliżu uczelni, rozszerzył tematykę o Nowy Testament, a gdy kard. Karol Wojtyła został papieżem, temat pontyfikatu zdominował inne wątki.

Zaczęło się od trzech znaczków, emitowanych przez pocztę Dominikany, kolejne kraje to Gabon, Watykan, Polska, Salwador. Powstała imponująca kolekcja, przekazana później przez ks. prof. Chrostowskiego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które będzie można oglądać od października 2018, po uroczystej inauguracji placówki. Muzeum otrzymało w darze zbiór liczący 440 emisji, w tym 1572 znaczki, 203 bloki i 213 arkusików oraz 10 zeszycików znaczkowych.

Kolekcja ta, w miarę jej "rozwoju" i "narastania" została opisana po raz pierwszy w książce pt. "Papież - Pielgrzym. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych". Kolejne wydania publikacji opisywały nowe segmenty kolekcji. Część kolekcji była eksponowana na wielu wystawach. Najważniejsze z nich to ekspozycja z 2003 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, następnie w Rzymie i Sztokholmie oraz wystawa filatelistyczna "Papież Pielgrzym. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-2005", zorganizowana w 2011 w Pałacu Narodów w Genewie.

Album, który trafia do rąk odbiorców, zawiera reprodukcje oraz opisy łącznie 440 papieskich emisji, a zasadniczą różnica względem czterech poprzednich wydań polega na tym, że reprodukcje i opisy podawane są obok siebie, są więc łatwiejsze w odbiorze. Zbiory uporządkowane są chronologicznie, ukazując emisje w kolejnych latach dwudziestosiedmioletniego pontyfikatu papieża Wojtyły. Czytelnik ma okazję przekonać się, jak ludzie z całego świata, spośród których wielu nie należących do Kościoła, postrzegali Jana Pawła II. Wszystkich pociągała jego osobowość. Przywódcy duchowego, autorytetu polityków i wielkich tego świata, ojca ubogich.

Ks. prof. Chrostowski stwierdza we wstępie, że także w ciągu kilkunastu lat, które upłynęły od śmierci Jana Pawła II, nadal emituje się bardzo dużo poświęconych mu walorów pocztowych, "co potwierdza jego bezprecedensowe oddziaływanie oraz wdzięczną pamięć o jego dokonaniach". Zbiory filatelistycznych "papaliów" znacznie się powiększyły. Będzie jej poświęcona kolejna edycja, która ukaże się nakładem krakowskiej oficyny.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-2005, Biały Kruk, Kraków 2017.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -