28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U marszałka Piłsudskiego

Ocena: 0
573

Najcenniejsze pamiątki po marszałku Józefie Piłsudskim, dom, w którym spędził szczęśliwe lata z rodziną, zobaczyć można w podwarszawskim Sulejówku. Tutejsze muzeum zbiera nagrody za ekspozycje i przyciąga zwiedzających z całej Polski.

fot. Irena Świerdzewska

„Milusin” – dworek, który dla marszałka Piłsudskiego kupili jego żołnierze – znajduje się na terenie czterohektarowego parku. Miejscu przywrócono wygląd z czasów, kiedy marszałek w latach 1923–1926 mieszkał tu z żoną oraz córkami Jadwigą i Wandą. W kolejnych latach rodzina przyjeżdżała tu na wypoczynek. Przed domem, przy stawie, stoi ławeczka – taka sama jak ta, na której marszałek siadywał z córkami. W części ogrodowej parku odtworzono nawet ogródek warzywny.

Dworek pełni funkcję muzeum od czternastu lat. Na parterze mieści się gabinet z biurkiem, przy którym pracował Piłsudski, salonik z oryginalnym kompletem mebli, obrazami na ścianach i bibelotami. – Urządzenie i wystrój pomieszczeń zostały wiernie odtworzone na podstawie zdjęć i wspomnień córek Józefa Piłsudskiego. Stąd wiemy, w której części pokoju stało np. radio. Jedną z ostatnich odzyskanych oryginalnych pamiątek jest portret Aleksandry, żony Piłsudskiego, namalowany przez Witkacego, odnaleziony w ubiegłym roku – objaśnia wystrój wnętrz dr Robert Andrzejczyk, dyrektor muzeum. Wyposażenie z „Milusina” odnalazło się w Helenowie (obecnie to część Pruszkowa), w Ośrodku Reprezentacyjnym MON. Tam w 1947 r. przewiezione zostało wojskowymi ciężarówkami.

Dworek z częścią parkową okala drewniane ogrodzenie. Zwiedzanie w małych, piętnastoosobowych grupach pozwala temu miejscu zachować kameralny klimat, co jest też zasługą autorów koncepcji architektonicznej nowej części muzeum – wnuka marszałka Krzysztofa Jaraczewskiego oraz Radosława Kacprzaka.

Ultranowoczesne, imponujące rozmiarem, aranżacją i zbiorami nowe muzeum zostało otwarte w przeddzień setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Budynek znajduje się obok terenu parkowego z dworkiem „Milusin”. Pandemia ograniczyła ruch zwiedzających; w tym roku muzeum przeżywa swój renesans. – Tylko jedna trzecia kubatury znajduje się nad ziemią, żeby nie zdominować niskiej, rezydencjalnej zabudowy Sulejówka. W naszym kręgu kulturowym skarby trzyma się pod ziemią, dlatego tam ulokowane jest dwie trzecie budynku – żartuje dyrektor muzeum.

Znajduje się tu biograficzna wystawa stała. Opowieść o marszałku Piłsudskim podzielona jest na pięć galerii, poświęconych okresom jego życia i działalności. Noszą kolejno tytuły: „Ziuk”, „Wiktor”, „Komendant”, „Naczelnik” i „Marszałek”. Początek opowieści zaczyna się w rodzinnym Zułowie na Wileńszczyźnie, zobaczyć można makietę nieistniejącego dworu oraz mnóstwo pamiątek – włącznie z dziecięcym ubraniem do chrztu świętego. Ekspozycja prezentowana jest z użyciem nowoczesnych technik, zwiedzający otrzymują zestaw ze słuchawkami. Nawigacja rozpoznaje lokalizację i automatycznie odtwarza informacje przypisane do danego obiektu. Do najcenniejszych pamiątek należą buława i szabla marszałka oraz jeden z trzech zachowanych mundurów z odznaczeniami.

Za wystawę „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867–1935” placówka w Sulejówku otrzymała Grand Prix 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020.

Ewenementem jest przygotowanie wystawy tak, by mogły z niej korzystać rodziny z dziećmi. Na towarzyszącej ekspozycji ścieżce dla dzieci rozmieszczono zadania do wykonania dla najmłodszych.

Placówka stworzona jest w formie kompleksu muzealno-edukacyjnego. Z całej Polski przyjeżdżają grupy szkolne na warsztaty. Terminy zajęte są na miesiąc do przodu. – Mamy idealne warunki do uczenia historii, świetnie przygotowany zespół edukacyjny, do wyboru jest 60 tematów zajęć – mówi dyrektor Robert Andrzejczyk. Najmłodsi uczą się historii przez majsterkowanie, „składają” przedmioty znajdujące się na wystawie, np. model pierwszego samochodu pancernego albo klucz telegraficzny. Takim złożonym przez siebie kluczem nadają alfabetem Morse’a tekst deklaracji, którą Piłsudski rozesłał 18 listopada 1918 r.

– Najwięcej zwiedzających mamy w okolicach 15 sierpnia oraz 11 listopada – mówi dyrektor. Zwiedzanie wystawy stałej trwa około dwóch godzin. Zwiedzanie dworku „Milusin” z ogrodem historycznym zajmuje około godziny.

U marszałka Piłsudskiego Dworek „Milusin”
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku al. Piłsudskiego 29

Godziny otwarcia:
środa, czwartek: 10.00–17.00 (ostatnie wejście na zwiedzanie wystawy: 15.30)
piątek, sobota, niedziela: 10.00–19.00 (ostatnie wejście: 17.30)
poniedziałek, wtorek: nieczynne
W środy wstęp bezpłatny, po pobraniu wejściówki online lub w kasach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter