26 września
niedziela
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Twórcy czasu wojny

Ocena: 0
497

Wyróżniali się w niebezpiecznych warunkach wojny twórczością literacką, aktywnością konspiracyjną, środowiskową działalnością kulturalną, ale ginęli tak samo jak wszyscy Polacy zagrożeni eksterminacją, obozami śmierci, nieludzką pracą niewolniczą.

„Wyróżniali się w niebezpiecznych warunkach wojny twórczością literacką, aktywnością konspiracyjną, środowiskową działalnością kulturalną, ale ginęli tak samo jak wszyscy Polacy zagrożeni eksterminacją, obozami śmierci, nieludzką pracą niewolniczą. Tych młodych, dwudziestoletnich ludzi, często różnych postaw i poglądów spoiły wtedy wojenna sytuacja, konieczność walki i obrony – nie tylko, jak w wypadku pisarzy, walki słowem, lecz i czynem – połączyły konspiracja i zryw zbrojny, jak to się w ostateczności stało w Powstaniu Warszawskim” – pisze filolog dr Marek Klecel we wrześniowym numerze „Biuletynu IPN”, poświęconym pisarzom polskim.

Publicysta przywołuje sylwetki tych najbardziej znanych, jak Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Andrzej Trzebiński, Wacław Bojarski, Zdzisław Stroiński, Onufry Kopczyński, Krystyna Krahelska, Jerzy Kamil Weintraub-Krzyżanowski. O twórcach, którzy po II wojnie światowej mieszkali na emigracji we Włoszech, pisze literaturoznawca Krzysztof Dybciak, a historyk prof. Grzegorz Łukomski przywołuje postać Sergiusza Piaseckiego, pisarza i wielkiego antykomunisty. O zmaganiu Stefana Kisielewskiego z władzami PRL i cenzurą pisze historyk dr Cecylia Kuta, a historyk dr Paweł Chojnacki stara się przekazać, jak na Warszawę patrzył z perspektywy Londynu pisarz Zygmunt Nowakowski. W innych tekstach autorzy koncentrują się na AK-owskiej przeszłości Tadeusza Różewicza (Mariusz Solecki) i podążają śladami „Smętka” Melchiora Wańkowicza (Gracjan Giżejewski).

W miesięczniku, który ukazuje się w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, czytelnik znajdzie także materiały jej dotyczące. O niemieckiej zbrodni we wsiach Sikory-Tomkowięta i Wnory-Wandy w powiecie wysokomazowieckim oraz upamiętnieniu ofiar pisze historyk Paweł Niziołek, a o nieosądzonych zbrodniarzach i katach Polaków – historyk dr Joanna Lubecka. Dobra lektura, nie tylko na wrzesień.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 września

XXVI Niedziela zwykła
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 9,38-43.45.47-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Powołani (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter