Jest takie miejsce w Warszawie, które przenosi w przeszłość i gdzie smakuje się bogactwo kultury. To Państwowe Muzeum Etnograficzne.
– Zapraszam na ,,Etnoniedzielę’’, czyli cykl spotkań familijnych poświęconych poznawaniu wybranych dziedzin kultury w oparciu o zbiory i wystawy naszej instytucji. Podczas zajęć rozmawiamy o obyczajach z różnych stron świata i porównujemy je z polskimi – zachęca Monika Krysztofińska z działu edukacji. Uczestnicy mogą brać do ręki wybrane obiekty, rozwiązują zadania edukacyjne i tworzą prace plastyczne. Zawsze jest dużo chętnych na takie spotkanie i trzeba zapisywać się wcześniej.
Innym stałym punktem jest środowe ,,Popołudnie w muzeum”. – Na tym spotkaniu edukatorzy ukazują polską sztukę ludową oraz ginące techniki rzemieślnicze na tle tradycyjnych kultur innych ludów. Ściśle łączy się to z polskim kalendarzem obrzędowym oraz świętami i zwyczajami innych grup etnicznych. Każde spotkanie składa się z dwóch części: poznawczej (gawęda lub zwiedzanie fragmentu wystawy) oraz warsztatowej (praca manualna, tworzenie ozdób). Nad uczestnikami czuwają doświadczeni pracownicy muzealni. Często zapraszani są też goście, m.in. twórcy ludowi – objaśnia Monika Krysztofińska.
Z wielką pasją opowiada o tradycji. – Większość polskich obyczajów zanika, choć w dalszym ciągu popularne jest topienie Marzanny. Zaskakującą i nieco zapomnianą tradycją jest Siuda Baba – ubrudzeni mężczyźni przebrani za kobiety, którzy zbierają datki. Kultura zmienia się pod wpływem czasu. Na pewne tradycje, które kiedyś obchodzono w mieście i na wsi, patrzymy teraz z nostalgią. Nie bójmy się utraty tych zjawisk, po prostu zawsze zachodzi zmiana. Jedna tradycja zanika, pojawia się w jej miejsce nowa; dziś dzieci polują na czekoladowe jajka schowane w ogródku – zauważa.
Tutaj ciągle się coś dzieje. Jak co roku, 7 kwietnia miały miejsce Wielkie Targi Wielkanocne. Ponad stu wystawców przedstawiło fascynujące rękodzieło, ozdoby i dekoracje świąteczne. Pojawiły się formy zarówno tradycyjne, jak i współczesne. Goście podziwiali pisanki, palmy, koszyczki, wycinanki, a także wianki, biżuterię, ceramikę. Występowały nawet elementy wystroju wnętrz, takie jak łowickie pająki.
Muzeum przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie jest czynne codziennie poza poniedziałkiem. W czwartki wstęp wolny na wystawy stałe. Rezerwacje na warsztaty przyjmowane są na adres: rezerwacje@ethnomuseum.pl. Na odwiedzających czeka wiele niespodzianek.