19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tu zawsze będą atrakcje

Ocena: 0
61

Jest takie miejsce w Warszawie, które przenosi w przeszłość i gdzie smakuje się bogactwo kultury. To Państwowe Muzeum Etnograficzne.

fot. Maciej Buda/Idziemy

– Zapraszam na ,,Etnoniedzielę’’, czyli cykl spotkań familijnych poświęconych poznawaniu wybranych dziedzin kultury w oparciu o zbiory i wystawy naszej instytucji. Podczas zajęć rozmawiamy o obyczajach z różnych stron świata i porównujemy je z polskimi – zachęca Monika Krysztofińska z działu edukacji. Uczestnicy mogą brać do ręki wybrane obiekty, rozwiązują zadania edukacyjne i tworzą prace plastyczne. Zawsze jest dużo chętnych na takie spotkanie i trzeba zapisywać się wcześniej.

Innym stałym punktem jest środowe ,,Popołudnie w muzeum”. – Na tym spotkaniu edukatorzy ukazują polską sztukę ludową oraz ginące techniki rzemieślnicze na tle tradycyjnych kultur innych ludów. Ściśle łączy się to z polskim kalendarzem obrzędowym oraz świętami i zwyczajami innych grup etnicznych. Każde spotkanie składa się z dwóch części: poznawczej (gawęda lub zwiedzanie fragmentu wystawy) oraz warsztatowej (praca manualna, tworzenie ozdób). Nad uczestnikami czuwają doświadczeni pracownicy muzealni. Często zapraszani są też goście, m.in. twórcy ludowi – objaśnia Monika Krysztofińska.

Z wielką pasją opowiada o tradycji. – Większość polskich obyczajów zanika, choć w dalszym ciągu popularne jest topienie Marzanny. Zaskakującą i nieco zapomnianą tradycją jest Siuda Baba – ubrudzeni mężczyźni przebrani za kobiety, którzy zbierają datki. Kultura zmienia się pod wpływem czasu. Na pewne tradycje, które kiedyś obchodzono w mieście i na wsi, patrzymy teraz z nostalgią. Nie bójmy się utraty tych zjawisk, po prostu zawsze zachodzi zmiana. Jedna tradycja zanika, pojawia się w jej miejsce nowa; dziś dzieci polują na czekoladowe jajka schowane w ogródku – zauważa.

Tutaj ciągle się coś dzieje. Jak co roku, 7 kwietnia miały miejsce Wielkie Targi Wielkanocne. Ponad stu wystawców przedstawiło fascynujące rękodzieło, ozdoby i dekoracje świąteczne. Pojawiły się formy zarówno tradycyjne, jak i współczesne. Goście podziwiali pisanki, palmy, koszyczki, wycinanki, a także wianki, biżuterię, ceramikę. Występowały nawet elementy wystroju wnętrz, takie jak łowickie pająki.

Muzeum przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie jest czynne codziennie poza poniedziałkiem. W czwartki wstęp wolny na wystawy stałe. Rezerwacje na warsztaty przyjmowane są na adres: rezerwacje@ethnomuseum.pl. Na odwiedzających czeka wiele niespodzianek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)