29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tryptyk z Niepodległą

Ocena: 0
5751
Józef Brandt (1841–1915), „Chodkiewicz pod Chocimiem”, 1867, olej na płótnie; fot. Piotr Ligier/© Muzeum Narodowe w Warszawie

Drugi etap wystawy poświęcony będzie Józefowi Brandtowi. Malarz nie doczekał się dotychczas monografii – ani pisanej, ani w formie wystawy. Ta ekspozycja ma tę zaległość nadrobić. – Brandt przedstawiał potyczki i bitwy wojska polskiego, jego obrazy wystawiane były w całej Europie, dzięki czemu sławiły polski oręż i przypominały o Polsce – mówi Agnieszka Morawińska.

Brandt był artystą płodnym, z tendencją do dużych formatów. W Monachium miał doskonale urządzoną pracownię. Zbroje, kostiumy, tkaniny, a nawet model konia – z tego wszystkiego, czego potrzebował malarz historyczny, korzystać mogło wielu odwiedzających go artystów. Odtworzoną pracownię zobaczymy na wystawie w MNW.

 
Wystawa w MNW należy do wieloletniego programu rządowego „Niepodległa 2017-21”. – To w tych latach Polska odzyskiwała niepodległość i ją ugruntowywała. Jej granice ukształtowały się w 1922 r. – mówi Jarosław Sellin, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia niepodległości. – Rok 2018 będzie obfitował wiele wydarzeń niepodległościowych: od nowego wzoru paszportu przez rejs dookoła świata promujący Polskę po blisko 50 wydarzeń kulturalnych, wystaw, koncertów filmów.
Narodowe Centrum Kultury już ruszyło z projektem „Narodowe śpiewanie”. Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych pokaże 10 filmów z cyklu „Historia w ożywionych obrazach”. – Dziesięć wybitnych dzieł malarskich nawiązujących do niepodległości ożywiono fabułą – mówi Jarosław Sellin. – To doskonały materiał pomocniczy dla szkół.
W ramach obchodów stulecia niepodległości Ministerstwo Kultury wraz z Kancelarią Prezydenta poszerzać będzie listę pomników historii. W tej chwili jest ich 81, na samo stulecie ma być sto. Ministerstwo wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym przygotowuje pierwsze wydanie wszystkich kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego. Instytut im. Adama Mickiewicza zorganizuje setki wydarzeń kulturalnych za granicą, gdzie przedstawi nasze doświadczenia historyczne.
– Prężnie działają lokalne i regionalne projekty „Niepodległa”– mówi Jarosław Sellin. – Tylko w 2017 r. dostaliśmy 886 pomysłów. To świadczy o potrzebie szukania historii lokalnej kontekście tej narodowej i bohaterów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Oficjalnym logo programu rządowego jest słowo „Niepodległa” pisane ręką Józefa Piłsudskiego. Całe kalendarium wydarzeń związanych z projektem znajduje się na www.niepodlegla.gov.pl.
 
  Jacek Malczewski (1854–1929), „Portret brygadiera Józefa Piłsudskiego”, 1916, olej, deska dębowa

Ostatnia z tryptyku zaprezentowana zostanie ekspozycja „Niepodległa 1918”, przedstawiająca współgranie dochodzenia do niepodległości na drogę politycznej i przemian w sztuce. – Po odzyskaniu niepodległości uwolniono się od serwitutów patriotycznych, za to pojawiła się konieczność wypracowania nowego języka artystycznego dla wizualizowania niepodległej Polski – mówi Agnieszka Morawińska. – Wiele z obrazów, które zaprezentujemy, nie było pokazywanych od momentu powstania.

Edward Wittig (1879–1941), „Lotnik”, 1922, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni  

Wystawę otworzy „Hamlet polski” Jacka Malczewskiego, zobaczymy też pomnik „Lotnik” Edwarda Wittiga, „Orlę lwowskie” Wojciecha Kossaka. Prace Leona Chwistka, Zofii Stryjeńskiej czy Jerzego Hulewicza uzmysłowią, jak odzyskana niepodległość stykała się z awangardą. Każdej z wystaw towarzyszyć będą programy edukacyjne, oprowadzanie kuratorskie, lekcje muzealne, wykłady, warsztaty dla rodzin, nauczycieli i osób niewidomych, spotkania tematyczne, spacery miejskie. Swoim patronatem wystawę objął prezydent Andrzej Duda.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter