19 lutego
poniedziałek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tryptyk z Niepodległą

Ocena: 0
909

W roku stulecia niepodległości placówki prześcigają się w organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Muzeum Narodowe w Warszawie ma po temu szczególne powody.

fot. Piotr Ligier/ Muzeum Narodowe w Warszawie

– Swój status Muzeum Narodowe w Warszawie zawdzięcza entuzjazmowi z odzyskania niepodległości – mówi Agnieszka Morawińska, dyrektor instytucji. – Tamten moment jeszcze zwiększył ofiarność obywateli i instytucji, skłaniając do przekazywania darów i środków finansowych. Dlatego też nasza rola w tych obchodach musi być szczególna: jak żadna inna placówka mamy tak obfite zbiory poświęcone niepodległości.

Na wystawie zobaczymy obiekty nigdy lub prawie nigdy nie pokazywane. Ułożono je w tryptyk pod nazwą „Trzy razy Niepodległa”. Rozpocznie go ekspozycja „Paderewski”, o którym mówiło się, że niepodległość Polski wygrał na fortepianie. Na wystawę złożą się pamiątki, dokumenty i dzieła sztuki, które Ignacy Jan Paderewski zapisał Muzeum w testamencie, m.in. dwa fortepiany, harfa, klawiatura do ćwiczenia w podróży, wieńce laurowe, fotografie wielkich osobistości z dedykacjami dla niego.

Będą nie tylko jego portrety – także ten, na którym „dyktował” prezydentowi Woodrowowi Wilsonowi punkt 13 dotyczący niepodległej Polski. Będą i fotografie – także ta, która uwieczniła jego koncert w Madison Square Garden dla 16-tysięcznej publiczności. Ale będą również jego kolekcje kilkuset przedmiotów sztuki dalekowschodniej, w tym zespół chińskich emalii, zaliczany do najlepszych w Europie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 5 (643), 4 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 14 lutego 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły