18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trwa Narodowe Czytanie "Quo vadis"

Ocena: 0
1097

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza zainaugurowali w sobotę w Warszawie prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Lektura powieści odbywa się w ponad 2 tys. miejsc w całej Polsce. Dzieło polskiego noblisty czytelnicy wybrali w specjalnym plebiscycie.

20160903 17:00
sg na podst. pap.pl, www.nck.pl
fot. PAP/Rafał Guz

– Dlaczego chcemy czytać powieść, która nie jest o Polsce, w której nie pojawia się ani jeden Polak? Może dlatego właśnie, że jest tak bardzo ludzka – powiedział prezydent Andrzej Duda w Ogrodzie Saskim. – Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w tej powieści wielką przygodę trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę, bo jest w niej i miłość i pożądanie i wielki duch, ale jest także nienawiść, okrucieństwo, ale przede wszystkim to, co zawsze ujmuje nasze serca, to, co zawsze wlewa otuchę – zwycięża dobro. Zwycięża dobro, które nie miało siły militarnej, dobro, które nie miało siły władzy, dobro, które miało tylko siłę ducha, siłę wiary – podkreślił prezydent Duda. – Może to właśnie dlatego w tamtym okresie, pod zaborami, kiedy Polski nie było, kiedy Sienkiewicz napisał swoją powieść Polacy tak bardzo ją pokochali. Bo jakże to było wtedy dla nich znajome – nie mamy siły, ale mamy wiarę, nie mamy władzy, ale mamy ducha, jesteśmy nawet za tę naszą wiarę w Polskę, w polskość, za naszą wiarę chrześcijańską oddać życie – zauważył prezydent.

Głos zabrała również pierwsza dama. Agata Kornhauser-Duda zachęcała wszystkich do czytania. – Czytajmy przede wszystkim naszym dzieciom, młodszym na głos, to jest również wspaniała forma spędzania czasu z rodziną, a także tworzenia dobrych relacji międzypokoleniowych, a starszym polecajmy dobre, wartościowe, interesujące lektury, takie, które skłaniają do refleksji, i o których możemy z nimi rozmawiać – powiedziała pierwsza dama.

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie – gdzie odbyła się inauguracja z udziałem pary prezydenckiej – potrwa do  godziny 22.00.  Krytyk literacki, literaturoznawca i eseista Tomasz Burek przygotował na tę okazję specjalną adaptację „Quo vadis”, która umożliwi przeczytanie powieści w ciągu jednego dnia. „Quo vadis” czytają aktorzy m.in. Małgorzata Kożuchowska, Dawid Ogrodnik i Jan Nowicki. Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących całe wydarzenie w Ogrodzie Saskim jest na żywo tłumaczone na język migowy. Fragmentom powieści towarzyszy akompaniament na żywo w wykonaniu  m.in. Misi Furtak, Skubasa, Pustek i Patrick The Pan.

Dodatkowo uczestnicy imprezy mogą ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania oraz wykonać tematyczne zdjęcie w specjalnej Fotobudce.

Z okazji Narodowego Czytania w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej w sobotę prezentowany jest rękopis „Quo vadis”, który na co dzień przechowywany jest w skarbcu Biblioteki Narodowej.  Rękopis to 312 wypełnionych drobnym pismem kart, uzupełnionych uwagami naniesionymi przez autora z myślą o redakcji „Gazety Polskiej”, która drukowała powieść w odcinkach od 26 marca 1895 r. do 29 lutego 1896 r.

W trakcie wystawy można zapoznać się też ze szczegółową bibliografią polskich i zagranicznych wydań powieści, a także zobaczyć  m.in. unikatowe egzemplarze w języku japońskim, hebrajskim i perskim, oraz bogato ilustrowane, hiszpańskie wydanie z 1900 roku. To jeden z egzemplarzy tego wydania prezydent Andrzej Duda podarował papieżowi Franciszkowi w czasie wizyty w Polsce br..

"Quo vadis" to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 r. została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach lektura były dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza –  w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza. 

Wydarzenie mozna śledzić na stronie Narodowego Centrum Kultury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter