28 listopada
sobota
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trudna młodość pisarki

Ocena: 0
2443

Film biograficzny o popularnej także w Polsce szwedzkiej pisarce Astrid Lindgren (1907-2002), wybitnej twórczyni literatury dziecięcej, został zrealizowany bardzo starannie od strony otworzenia historycznej scenografii i kostiumów.

fot. Aurora Films

Jednak ten ciekawy tematycznie utwór wydaje się stanowczo za długi, wiele bowiem scen wydaje się zbytecznie przeciąganych. Film zaczyna się, kiedy stara autorka „Pippi Langstrumpf” (ostatnia adaptacja w Teatrze Narodowym w Warszawie), otrzymując telegramy z gratulacjami, wraca pamięcią do lat młodości w okresie międzywojennym.

Szesnastoletnia Astrid, córka gospodarza uprawiającego podmiejskie pole, wydaje się niezwykle uzdolniona i niezależna. W tamtych surowych obyczajowo czasach, kiedy Kościół luterański w Szwecji miał wiele do powiedzenia, ojciec wyjątkowo zgadza się, żeby dziewczyna została sekretarką i korektorką wydawcy miejscowej gazety. Od tego momentu rozpoczyna się niezwykła kariera Astrid. Jej losy poznajemy od początkowej amatorskiej pracy dziennikarskiej, przez dramatyczny romans z amoralnym szefem i samotne macierzyństwo, po wyjazd do Sztokholmu oraz naukę i pracę w wydawnictwie.

Film ukazuje, ile dramatów pisarka musiała znieść w młodości. Ciekawe, że mroczny skandynawski klimat tego obrazu jakby nie pasuje do przesiąkniętych energią i optymizmem utworów Lindgren, co oczywiście można tłumaczyć, podobnie jak w przypadku pisarstwa Hansa Christiana Andersena, pragnieniem literackiego przejścia w inny, baśniowy, lepszy świat. Warto zauważyć także, że autorzy „Młodości Astrid” potraktowali temat w modnym dziś sosie feministycznym, traktując młodą pisarkę jako dzielną buntowniczkę obyczajową, łamiąca tzw. konwenanse. Miłośnicy twórczości Astrid będą z pewnością zainteresowani filmem o ulubionej pisarce. Uważam jednak, że utwór ten nadaje się do krytycznego przemyślenia.

 

„Młodość Astrid” (Unga Astrid), Szwecja/Dania, 2018. Reżyseria: Pernille Fischer Christensen. Wykonawcy: Alba August, Maria Bonnevie i inni. Dystrybucja: Aurora Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 listopada

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Bo Pan jest Bogiem wielkim, †
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 22,1-7;Ps 95,1-7c; Łk 21,34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter