29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trudna młodość pisarki

Ocena: 0
2907

Film biograficzny o popularnej także w Polsce szwedzkiej pisarce Astrid Lindgren (1907-2002), wybitnej twórczyni literatury dziecięcej, został zrealizowany bardzo starannie od strony otworzenia historycznej scenografii i kostiumów.

fot. Aurora Films

Jednak ten ciekawy tematycznie utwór wydaje się stanowczo za długi, wiele bowiem scen wydaje się zbytecznie przeciąganych. Film zaczyna się, kiedy stara autorka „Pippi Langstrumpf” (ostatnia adaptacja w Teatrze Narodowym w Warszawie), otrzymując telegramy z gratulacjami, wraca pamięcią do lat młodości w okresie międzywojennym.

Szesnastoletnia Astrid, córka gospodarza uprawiającego podmiejskie pole, wydaje się niezwykle uzdolniona i niezależna. W tamtych surowych obyczajowo czasach, kiedy Kościół luterański w Szwecji miał wiele do powiedzenia, ojciec wyjątkowo zgadza się, żeby dziewczyna została sekretarką i korektorką wydawcy miejscowej gazety. Od tego momentu rozpoczyna się niezwykła kariera Astrid. Jej losy poznajemy od początkowej amatorskiej pracy dziennikarskiej, przez dramatyczny romans z amoralnym szefem i samotne macierzyństwo, po wyjazd do Sztokholmu oraz naukę i pracę w wydawnictwie.

Film ukazuje, ile dramatów pisarka musiała znieść w młodości. Ciekawe, że mroczny skandynawski klimat tego obrazu jakby nie pasuje do przesiąkniętych energią i optymizmem utworów Lindgren, co oczywiście można tłumaczyć, podobnie jak w przypadku pisarstwa Hansa Christiana Andersena, pragnieniem literackiego przejścia w inny, baśniowy, lepszy świat. Warto zauważyć także, że autorzy „Młodości Astrid” potraktowali temat w modnym dziś sosie feministycznym, traktując młodą pisarkę jako dzielną buntowniczkę obyczajową, łamiąca tzw. konwenanse. Miłośnicy twórczości Astrid będą z pewnością zainteresowani filmem o ulubionej pisarce. Uważam jednak, że utwór ten nadaje się do krytycznego przemyślenia.

 

„Młodość Astrid” (Unga Astrid), Szwecja/Dania, 2018. Reżyseria: Pernille Fischer Christensen. Wykonawcy: Alba August, Maria Bonnevie i inni. Dystrybucja: Aurora Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter