23 października
wtorek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Teatr z wyobraźnią

Ocena: 0
964

Już po raz siedemnasty klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej wystawią sztukę. Zapewniają, że będzie to teatr z prawdziwego zdarzenia.

fot. arch. WSDDWP

Tym razem zobaczymy spektakl humorystyczny „Wielka wyprawa” w reżyserii Piotra Furmana, aktora warszawskiego teatru Rampa, który jest także autorem scenariusza. Spektakl wystawiany jest od kilkunastu lat na deskach teatru, gdzie cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych widzów. Akcja toczy się w witrynie sklepu z zabawkami. W rolę pacynek, które nagle ożywają, wcieli się sześciu kleryków, czyli wszyscy studenci trzeciego roku: Patryk Filipiak, Kamil Łyskowicz, Filip Zgódka, Marcin Jaromij, Maciej Skoczek oraz Seweryn Suraj.

– Sztuka opowiada o wyobraźni – zdradza reżyser. – Chcemy zwrócić uwagę, jak ważną rolę ona odgrywa, choć w miarę upływu lat zatracamy, niestety, umiejętność korzystania z niej. „Lepiej patrzeć i nie widzieć rzeczy, które są prawdziwe, lecz gdy tylko zamkniesz oczy, wszystko staje się możliwe” – głosi refren przewijający się przez przedstawienie. Nie ma żadnych rekwizytów. Czapka, której nie ma, wycieczka statkiem, którego nie ma, kąpanie się w morzu, którego nie ma. Chodzi o to, żeby uruchomić wyobraźnię. Dla maluchów to proste, ale szkoła i wymogi życia w cywilizacji z czasem blokują tę dziecięcą kreatywność – dodaje Piotr Furman.

– Każdy odnajdzie coś dla siebie. Wielu dorosłych przeniesie się do czasów dzieciństwa dzięki piosenkom „Jadą, jadą misie” czy „Jedzie pociąg z daleka”, które na pewno dobrze znają – mówi kl. Patryk Filipiak.
Klerykom bardzo zależy, żeby występy podobały się publiczności. Przygotowania trwają już od maja, a ścisłe próby rozpoczęły się w październiku. Właśnie uczą się ostatnich piosenek i choreografii. Na premierę przyjadą najbliżsi: rodzice, rodzina i znajomi przyszłych księży. – Wszyscy czekają na naszą sztukę. Nie chcemy ich zawieść – deklaruje kl. Patryk. – Marzyliśmy o teatrze z prawdziwego zdarzenia, i taki chcemy pokazać – dodaje kl. Maciej Skoczek. Praca nad spektaklem to dla nich również dobra zabawa i możliwość większej integracji. Jednak na barkach studentów WSD spoczywa też przygotowanie całego przedsięwzięcia; są odpowiedzialni za rozesłanie zaproszeń na premierę i organizację sponsorów.

fot. Emilia Jakubowska

Po cichu liczą na to, że przy okazji wystawiania spektaklu uda im się przyciągnąć młodych do seminarium. – W czasie naszych występów mamy dni otwarte. Księża w parafiach organizują wycieczki, można wtedy zobaczyć gmach seminarium – mówi kl. Marcin. – Pierwszy raz byłem tutaj właśnie na sztuce w 2014 r. Najbardziej zapamiętałem budynek, bo zastanawiałem się już wtedy nad powołaniem.

Gdy klerycy zapukali do drzwi teatru Rampa, Piotr Furman bez wahania zgodził się im pomóc. – To grupa utalentowana aktorsko, dlatego nie boję się o efekt. Błyskawicznie złapali język teatralny – opowiada o pracy ze studentami. – Bardzo chcą w tym uczestniczyć, sami siebie mobilizują. Rzadko zdarza mi się spotkać zespół teatralny, który tak silnie na siebie oddziałuje – przyznaje.

Zdaniem reżysera przyszli księża powinni mieć w trakcie studiów poważnie zakrojone zajęcia, takie jak studenci szkół teatralnych: ćwiczenia z dykcji, impostacji (ustawienia głosu) oraz autoprezentacji. – Chodzi nie tylko o to, żeby kazania były lepsze, ale żeby ksiądz był człowiekiem, który umie się zaprezentować, pokazać swoją charyzmę – zauważa.

W ubiegłym roku sztukę seminarzystów z trzeciego roku zobaczyło ok. 5 tys. osób. Aktorzy spodziewają się, że i tym razem frekwencja dopisze – i zapraszają! Patronat medialny sprawuje tygodnik „Idziemy”. Współorganizatorem sztuki jest Białołęcki Ośrodek Kultury, w ramach konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOK-u”.

 


W budynku Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Mehoffera 2 w Warszawie klerycy dadzą 14 spektakli. Pierwsze odbędą się 2 grudnia o godz. 16 i 19, następne 3 grudnia o godz. 15 i 18, 5 grudnia o godz. 19, 8 grudnia o godz. 19 (premiera), 9 grudnia o godz. 16 i 19, 10 grudnia o godz. 15 i 18, 12 grudnia o godz. 19, 16 grudnia o godz. 16 i 19 oraz 17 grudnia o godz. 15 i 18.
Grupy powyżej 10 osób proszone są o zapisy pod nr. tel. 668 815 931 bądź pod adresem: sztukaseminaryjna2017@gmail.com. Wydarzenie można śledzić na Facebooku: https://www.facebook.com/events/678880775654646/.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -