28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Teatr czy indoktrynacja?

Ocena: 0
2419

Czy homoseksualne zachowania, agresja i wulgaryzmy w spektaklu teatralnym młodzież odbierze jako punkt wyjścia do refleksji, czy jako instruktaż?

fot. Agata Chudoba/Festiwal Korczak

Do naszej redakcji zgłosiła się nauczycielka zaniepokojona spektaklem, który obejrzała ze swoją licealną młodzieżą w ramach tegorocznego Festiwalu „Korczak”. – Moje zaufanie wzbudziło nazwisko wielkiego pedagoga, reżyser spektaklu Wojciech Faruga oraz ciekawa formuła „stopklatka” – mówi Ilona Kaczorowska, nauczycielka w warszawskim liceum.

 

Na kłopoty drama

Spektakl w formie warsztatów teatralnych nosił tytuł „Coś nie tak” i przedstawiał rozterki typowej nastolatki Magdy – delikatnej, nadwrażliwej, nieprzystosowanej, z poczuciem wyjątkowości i jednocześnie, że „coś w niej nie tak” – takiej, z którą utożsami się większość nastoletnich widzów. Do jej klasy dołącza Anka: buntownicza, impertynencka, także nieprzystosowana i nieakceptowana przez nowe środowisko. Nawiązują relację, która szybko przechodzi w fascynację homoseksualną.

Dorośli przedstawieni są tu bardzo stereotypowo – zauważa nauczycielka. Matka jest znerwicowana, nie ma czasu dla córki. Przyjaciółki matki to mało myślące plotkarki. Nauczycielka – „żmija”. Ojciec jest nieobecny, pojawia się tylko w wyobrażonej rozmowie córki i jako jedyny wykazuje dla niej zrozumienie. Wyjątkiem jest dyrektorka – spokojna, proponująca konstruktywne rozwiązanie. W sztuce mamy trzech chłopców: byłego chłopaka Magdy i dwóch kolegów: typ „macho” i typ „tępaka”. Wszyscy wzbudzają w widzu politowanie, niechęć albo odrazę. Cechy, które dla głównej bohaterki mogłyby być wsparciem – odwaga, pewność, zdystansowanie – nosi Anka. Nic dziwnego, że Magda czuje się osamotniona. Kiedy idzie do chłopaków, słyszy: „Dwóch pedałów bym nie zniósł, ale dwie laseczki – czemu nie”. Tym słowom towarzyszył gest imitujący pieszczoty lesbijskie. Sztuka kończy się tym, że Magda SMS-owo zrywa z Anką.

Spektakl wystawiany był w formule Teatru Forum. – To forma interaktywna, która pomaga rozwiązywać konkretne problemy przez aktywne uczestnictwo widzów – mówi Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”, organizowanego przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, którego jest członkiem zarządu.

– Metodę dramy kilkanaście lat temu rozpowszechniła pani Halina Machulska. Pamiętam, jak na letnich warsztatach dla czwartej klasy szkoły podstawowej w jednym z domków zaczęły znikać słodycze. Dzieci odegrały dramę o tym, że w sąsiedztwie zaczynają ginąć różne rzeczy. Chłopiec, który dostał rolę ojca, musiał przyjąć informację, że jego dziecko jest złodziejaszkiem, wytłumaczyć je przed sąsiadami i porozmawiać z nim. Po warsztatach przyznał się przed grupą, że to on podkradał słodycze. Grupa odpowiedziała: „Jesteś w porządku, że się przyznałeś”.

 

Spór o Korczaka

Teatr Forum z kolei prezentuje w spektaklu głównego bohatera i jego kryzys, po czym – po rozmowie z publicznością na ten temat – ponownie odgrywa sceny przedstawienia. Wówczas widzowie – jeżeli nie zgadzają się z postepowaniem głównego bohatera – reagują: mówią „stop” i mają szansę zmiany jego postępowania.

– W tym celu trzeba najpierw utożsamić się z bohaterem, a potem rozpoznać jego zachowanie jako niewłaściwe – mówi Wojciech Faruga, dyrektor artystyczny Festiwalu „Korczak” i reżyser Teatru Forum. – Bohatera pokazujemy w sytuacji opresji, a młodzi widzowie – w bezpiecznej sytuacji, bo „w płaszczu roli” – mogą zmierzyć się z trudną dla nich sytuacją.

Wojciech Faruga przyznaje, że w Teatrze Forum podejmowane są tematy antydyskryminacyjne. Na zarzut nauczycielki o promowanie zachowań homoseksualnych odpowiada: – Teatr Forum nie narzuca nikomu poglądów i wartości, jest przestrzenią swobodnej i demokratycznej wymiany myśli.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter