15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tak rodził się Kościół

Ocena: 0
639

Naszym czytelnikom wielokrotnie już zwracaliśmy uwagę na serię filmów „Ludzie Boga”.

Zbiera ona i przekazuje wiele wartościowych, czasem niszowych lub zapomnianych filmów – dokumentalnych, fabularnych i animowanych – opowiadających historie biblijne, przybliżających losy świętych i innych nietuzinkowych ludzi, którzy poświęcili życie służbie i miłości bliźniego, ukazujących miejsca święte, poruszających interesujące dylematy moralne albo będących ekranizacją klasyki literatury religijnej. Wszystkie – co bardzo ważne – nadają się do rodzinnego oglądania, nawet z małymi dziećmi; skorzystają na tym odbiorcy w różnym wieku. Wśród filmów tych nietrudno znaleźć pozycje, które zasługują na szczególną uwagę rodziców, wychowawców czy katechetów, gdyż są świetnym materiałem formacyjnym i ewangelizacyjnym. Mogą nie tylko przekazywać wiedzę o Bogu i Kościele w nietypowy, atrakcyjny dla dzieci i młodzieży sposób, ale także inspirować do rozmów o wierze, o wartościach i postawach.

Niedawno do kolekcji dołączył pakiet „W imię Jezusa”. Wcześniej filmy w podobnej konwencji stanowiły m.in. ekranizację Ewangelii. Teraz możemy obejrzeć historię młodego Kościoła. Zaczyna się od „Świadków zmartwychwstałego Mesjasza”, Szczepana i Szawła, opowieści o Apostołach Piotrze i Pawle. Dalej jest prześladowanie i męczeństwo rzymskich chrześcijan oraz postaci ojców i wielkich świętych Kościoła pierwszych wieków – Ambrożego, Augustyna, Grzegorza Wielkiego, Benedykta, Patryka. Wreszcie starcie z islamem, tworzenie się etosu rycerskiego i formowanie chrześcijańskiej Europy we wczesnym średniowieczu. Walor edukacyjny i poznawczy tego wyboru jest więc niezaprzeczalny. Oglądałam filmy wraz ze swoimi dziećmi – i każde z nas było na swój sposób usatysfakcjonowane, bynajmniej nie znudzone.

Przekaz jest tu prosty, czytelny i zgodny z prawdą biblijną i historyczną. Należy podkreślić również staranne opracowanie polskiego wydania. Filmy mają pełen dubbing aktorski dobrej jakości. Dialogi opracował br. Tadeusz Ruciński FSC, znany twórca literatury religijnej dla dzieci – i to słychać, że teksty napisał ktoś parający się słowem. Zwróciło moją uwagę – a także urzekło! – to, że w wielu odcinkach, zwłaszcza tych odnoszących się do Dziejów Apostolskich, wręcz „mówi się” Pismem Świętym. Można się więc podczas oglądania jednocześnie osłuchać z frazami biblijnymi.

Na pakiet składa się pięć płyt kompaktowych z 26 filmami animowanymi. Każdy trwa 25 minut – idealny czas, by wykorzystać materiał np. na lekcji religii. W sumie otrzymujemy aż 650 minut projekcji.

 

„W imię Jezusa” (Quo vadis). Ekskluzywna kolekcja „Ludzie Boga”. Książka z dodatkiem filmów na DVD. Warszawa 2018.  Reżyseria: Jung Soo Jung, Peter Choi. Łączny czas: 650 minut. Dubbing. Dystrybucja w Polsce: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter