29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnica św. Bernadety z Lourdes

Ocena: 0
3005

Wśród milionów pielgrzymów odwiedzających Lourdes nieliczni tylko znają bliżej losy wizjonerki Bernadetty Soubirous.

Co się z nią działo po objawieniach? Gdzie znajduje się i jaką tajemnicę kryje jej grób? I dlaczego została świętą Kościoła katolickiego – bo przecież nie dlatego, że ukazywała jej się „piękna Pani”, która przedstawiała się jako „Niepokalane Poczęcie”?

Kilkunastoletnia pasterka, biedna i niepiśmienna, niska (miała 142 cm wzrostu) i chora na astmę, do której później dołączyły inne choroby, musiała mieć niezwykłą siłę ducha i pokorę, skoro udźwignęła ciężar „wybrania”, rezerwę Kościoła, szykany władz świeckich, a także popularność graniczącą z czcią. Konsekwentnie przekazywała orędzie Maryi, choć skrywała też tajemnicę przekazaną przez Matkę Bożą tylko jej, o której, jak zapewniała, „nie powiedziałaby nawet papieżowi”. Trzymała się ubóstwa i nigdy nie przyjęła żadnych pieniędzy. Odmawiała, gdy ofiarowywano jej niebotyczne sumy za różaniec, w końcu skradziony. Schroniła się przed szukającym sensacji światem w klasztorze w Nevers, kilkaset kilometrów od Lourdes, i tam została zakonnicą. Zmarła w wieku zaledwie 35 lat. Choć jej ciało było zniszczone przewlekłymi chorobami, po śmierci pozostało nierozłożone, w zadziwiająco dobrym stanie. Można je nadal oglądać w kaplicy jej klasztoru, mimo upływu 137 lat.

Twórcy włoskiego filmu dokumentalnego „Tajemnica św. Bernadetty Soubirous” podążają śladami wizjonerki – od Lourdes do Nevers i aż po rue du Bac w Paryżu – miejsca objawień Cudownego Medalika. Wśród wypowiadających się tu osób znalazł się Vittorio Messori. Ten znany dziennikarz zgłębił liczne, mniej znane okoliczności obu objawień maryjnych, które, wraz z ich wzajemnymi powiązaniami, opisał niegdyś w fascynującej książce „Opinie o Maryi”. Teraz dzieli się swoją wiedzą na ekranie, opowiadając m.in. bardzo osobiste doświadczenie, gdy wolno mu było asystować w otwarciu trumny i dotknąć ciała św. Bernadetty.

Dla czcicieli Matki Bożej z Lourdes dokument może się okazać ciekawą przygodą duchową, tropicielom cudowności – sprawić dużą niespodziankę. Także ci, którzy niedawno wybrali się do kina na film „Bernadetta. Cud w Lourdes”, mogą porównać przedstawione tu fakty z artystyczną wizją losów świętej. Płyta jest bezpłatnym dodatkiem do książki o takim samym tytule z serii „Ludzie Boga”. Patronat medialny nad serią sprawuje tygodnik „Idziemy”.

 

„Tajemnica św. Bernadetty z Lourdes”, reż. Marina Ricci, 54 min., (w:) Ekskluzywna kolekcja „Ludzie Boga. Fakty, cuda, tajemnice”, E-lite Distribution Sp. z o.o., Warszawa

Lidia Molak
Idziemy nr 21 (555), 22 maja 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter