24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szydłowiec: zabytkowy ołtarz wrócił na swoje miejsce

Ocena: 0
637
2016-01-10 23:34
rm / Szydłowiec (KAI), sg

XVI-wieczny ołtarz – po 14 miesięcznej renowacji – powrócił w mury szydłowieckiej fary św. Zygmunta. Poliptyk przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i sceny ewangeliczne. Znakomite dzieło sztuki i kultury narodowej powstało we Flandrii. Od kilku lat czynione są starania, by miejscowy kościół wpisać na prestiżową listę Pomnik Historii.

Zabytek jest pentaptykiem, czyli ołtarzem zbudowanym w oparciu o szafę centralną z dwoma skrzydłami bocznymi i dwoma wewnętrznymi skrzydłami ruchomymi. Ma także wąską podstawę, zwaną predellą, świetnie ozdobioną malarstwem. Nie zachowało się jego zwieńczenie.

Ołtarz powstał w latach 1507-1510 we Flandrii, z fundacji Jakuba Szydłowieckiego, który zmarł w 1509 roku, burgrabiego krakowskiego i podskarbiego wielkiego koronnego. Naczelną ideą ołtarza jest Chwała Maryi. Południowa kaplica szydłowieckiego kościoła była przeznaczona już wtedy do kultu Matki Bożej.

Na deskach szydłowieckiego poliptyku jest namalowanych 18 obrazów. Po rozłożeniu ma wymiary 440 x 260 cm. Pentaptyk umieszczony jest na północnej ścianie prezbiterium fary.

Późnogotycki kościół św. Zygmunta w Szydłowcu został erygowany w 1401 roku przez założycieli miasta – braci Jakuba i Sławka Szydłowieckich. Wystrój wewnętrzny świątyni jest renesansowy. Bogato są złocone ołtarze. Z szydłowieckiego kościoła pochodzi także unikalna rzeźba Jezusa Chrystusa na osiołku, znajdująca się obecnie w krakowskim Muzeum Narodowym. Warto przypomnieć, że parafia przeprowadziła remont modrzewiowego stropu z barwną polichromią przedstawiającą patrona kościoła. Takie stropy należą do rzadkości w architekturze sakralnej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -