15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sztuka prawdziwa

Ocena: 0
529

To jedna z bardzo nielicznych imprez kulturalnych tego rodzaju. Jarmark Jagielloński organizowany w Lublinie od XV w. prezentuje autentyczne rękodzieło z różnych stron naszego kraju i Europy. I jednocześnie daje możliwość poznania tajemnic dawnego rzemiosła.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Nie jest już zjawiskiem stricte handlowym. W większym stopniu stanowi przestrzeń spotkania kultur, w której można dotknąć często już zapomnianych tradycji. Rokrocznie Jarmark Jagielloński odwiedza przeszło 100 tys. miłośników folkloru.


 

Rozmach i tradycja

W dobie globalizacji i zalewu europejskich rynków jednakowymi towarami produkowanymi masowo takie wydarzenie to rzadka szansa nabycia ponadczasowych ręcznych wyrobów. Misterne wycinanki z Litwy i Białorusi, tak inne od polskich, łowickie hafty, kurpiowskie koronki, choinkowe ozdoby z papieru i słomy, pełna artystycznego rozmachu węgierska ceramika i ta egzotyczna z Krymu, unikalne janowskie tkaniny dwuosnowowe, rzeźby, wyjątkowy wybór pisanek oraz innej plastyki obrzędowej, biżuteria, dawne, słowiańskie lalki dobrych życzeń – motanki, które do dziś robi się jeszcze tylko na Ukrainie i szczątkowo w Białorusi – to jedynie ułamek tego, co można było obejrzeć i nabyć na blisko 160 stoiskach w dniach 16-18 sierpnia w Lublinie.

Asortyment tyleż oryginalny, co wyselekcjonowany. Twórcy w znacznej większości mogą poszczycić się licznymi wyróżnieniami za warsztat oraz certyfikatami świadczącymi o autentyczności wyrobów. Ale Jarmark Jagielloński to nie tylko możliwość wartościowych zakupów i bezcennych rozmów z artystami. To również pokazy tkactwa, garncarstwa, koronki klockowej czy tajników pracy kowala, a także okazja, by posłuchać śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach – czasem zupełnie nieoczekiwanie, bez zapowiedzi. W tym roku ważnym punktem była promocja wyrobów pszczelich i tematyczna edukacja.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -