29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sztuka chińska w Narodowym

Ocena: 0
839

Wystawie „Życie wśród piękna. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego” otwartej właśnie w Muzeum Narodowym w Warszawie wróżę wielkie powodzenie, bo jest rewelacyjna.

Wachlarz z malowidłem „Z cytrą nad jesienną rzeką” Gu Luo (1762–1837), dynastia Qing

Została zrealizowana dzięki współpracy MN z jego odpowiednikiem w Pekinie, gdzie w ubiegłym roku prezentowana była wielka wystawa sztuki polskiej.

Po raz pierwszy w Polsce prezentowane są wspaniale zabytki kultury i cywilizacji chińskiej, związane z istnieniem w historycznych Chinach nieznanej w Europie warstwy społecznej, tzw. uczonych urzędników (literati); w systemie feudalnym mieli oni wielki wpływ na życie społeczne, kulturalne i cywilizacyjne Państwa Środka. Młodzi mężczyźni chętni do kariery urzędniczej musieli zdawać wieloetapowe egzaminy, studiować chińską tradycję filozoficzną oraz poezję, kaligrafię, muzykę i malarstwo. W ten sposób wykształcona warstwa urzędnicza siłą rzeczy otaczała się sztuką i kontemplowała dzieła, którymi bywały przedmioty codziennego użytku.

Lang Shining – Giuseppe Castiglione (1688–1766), „Sosny i żurawie na wiosnę”, dynastia Qing

Na wystawie w MN możemy oglądać zwoje kaligraficznego pisma, wachlarze z pięknymi malowidłami, czajniczki i naczynia z brązu. Wspaniale prezentuje się zbiór naczyń ze słynnej chińskiej porcelany z epok Ming i Qing. Uroda tych przedmiotów sprawia, że możemy lepiej zrozumieć, jak ważny dla Chińczyków był ceremoniał parzenia herbaty i celebrowanie spotkań towarzyskich.

Wystawę sztuki chińskiej należy oglądać powoli i w skupieniu, uważnie wpatrując się we wszystkie szczegóły prezentowanych eksponatów. W odróżnieniu od tradycji sztuki zachodniej, przesiąkniętej równowagą między rozwojem formy i myśli, sztuka chińska koncentrowała się raczej na impresyjnym kontemplowaniu piękna. Ciekawostką są także dawne chińskie gry na podobieństwo szachów, zwane „podwójną armią”, służące wykształconym urzędnikom do doskonalenia umysłu.

Figurka – urzędnik dynastii Tang

Wystawie, która potrwa do 8 stycznia 2017 r., będzie towarzyszyć bogaty program edukacyjny, w ramach którego odbędą się wykłady i warsztaty, m.in. na temat ceremonii parzenia herbaty i malowania oraz lekcje kuchni chińskiej. Szczegóły: www.mnw.art.pl/Edukacja.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 41 (575), 9 października 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter