13 sierpnia
czwartek
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sześć godzin z papieżem

Ocena: 0
2082

Na czterdziestą rocznicę wyboru papieża Polaka Telewizja Polska przygotowała pakiet sześciu filmów dokumentalnych na DVD, które przywołują we wspomnieniach wielu osób, zarówno świeckich, jak i duchownych, postać Karola Wojtyły, kolejno księdza, biskupa, kardynała i wreszcie papieża.

W filmie „Lolek” (reż. Krzysztof Tadej) mówią ostatni żyjący w Polsce świadkowie tamtych dni, osoby, które dobrze znały przyszłego Ojca Świętego we wczesnym okresie jego życia (1920-1946). To czas, gdy Karol został osierocony wcześnie przez matkę i przeżył śmierć brata, a zarazem czas nauki, początku studiów i gry w teatrze. Z kolei o znajomości z młodym ks. Wojtyłą, o wyprawach w góry i na kajaki z „Wujkiem” mówią przyjaciele w filmie „Odpoczynanie. W kręgu przyjaciół ks. Karola Wojtyły” (reż. Wojciech Szulczynski).

Pozostałe filmy poświęcone są już działalności metropolity krakowskiego, a następnie papieża. Tu wspominają go małżonkowie Wanda i Andrzej Półtawscy, prof. Gabriel Turowski, już nieżyjąca s. Andrzeja Górska, urszulanka, i Maria Okońska z Instytutu Prymasowskiego. W filmie „Kardynał Wojtyła papieżem” (reż. Krzysztof Tadej) usłyszymy, że tuż przed wyjazdem na konklawe władze komunistyczne pozbawiły kard. Wojtyłę paszportu dyplomatycznego, pozostawiając mu jedynie turystyczny.

O tym, jak Katolicki Uniwersytet Lubelski przeżywał wybór swego wykładowcy na papieża, opowiada film „Nasz profesor papieżem” (reż. Grzegorz Linkowski). Tu mamy wypowiedzi wielu świadków takich jak ks. prof. Tadeusz Styczeń, s. prof. Zofia Zdybicka czy ks. prof. Andrzej Szostek, który przypomniał, że władze komunistyczne do samego końca odmawiały przyznania ks. Wojtyle tytułu profesora.

„Smutno mi, bo straciłem dla Polski najbardziej dzielnego i najbardziej mi bliskiego współpracownika i pomocnika. Ale z Kościołem Bożym musimy się cieszyć” – te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego padają w filmie „Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński” (reż. Paweł Woldan. Tu mamy wypowiedzi o. Jerzego Tomzińskiego z Jasnej Góry, pań z Instytutu Prymasowskiego czy prof. Jana Żaryna. Usłyszymy wstrząsające słowa, przytoczone przez Annę Rastawicką, o reakcji prymasa na zamach na Jana Pawła II: „Zawsze się tego obawiałem. Proszę od dzisiaj nic za mnie. Wszystko dla niego. Ja mogę odejść, on musi żyć” – mówił umierający prymas.

Ostatni reportaż, „Cały dla Ciebie”, (reż. ks. Andrzej Baczyński) opowiada o pierwszej podróży apostolskiej po Włoszech i odwiedzinach w sanktuarium w Mentorelli. Całość albumu to 248 minut – wspaniałych spotkań.

 

„Jan Paweł II. 40-lecie wyboru Polaka na papieża. Część 1”. Telewizja Polska 2018

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Czwartek, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera
«Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie?».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 12,1-12; Ps 78,56-59.61-62; Mt 18, 21-19,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
13 sierpnia - Parafia konkatedralna Bożego Ciała w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter